1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
13

Helppp me pleaseee due tonight

Mathematics
2 answers:
natulia [17]3 years ago
8 0
3 pounds would cost $6.75


$4.50/2 = $2.25 per pound
$2.25 x 3 = $6.75
Inessa05 [86]3 years ago
4 0

Answer:

2.25 x 3 = 6.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the explicit rule: 2, 6, 18, 54, 162
faust18 [17]
Multiply each number by 3.

2 (x 3) is 6. 6 x 3 is 18, 18 x 3 is 54, 54 x 3 is 162.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I get the answer?​
rewona [7]
Calculator my man calculator
4 0
3 years ago
*PLEASE ANSWER, DIFFICULT QUESTION* What is the volume of this beach ball if its width is 24 inches? (Use 3.14)
Deffense [45]

Answer:

7234.56 in³

Step-by-step explanation:

4/3πr³

4/3 (3.14)(12)³

7234.56 in³

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE!!! Which of the following is not a true statement about solving two-step equations?
tensa zangetsu [6.8K]
C= two step equations require all number to be whole number in order to solve.

Here is an example that disproves that:
 .5x + 8= 18
  <u>      -8     -8</u>
<u>.5</u>x = <u>10
</u>.5       .5

x = 20  (.5 is certainly not a whole number but I solved it anyway)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery sold 16 apple pie on Saturday they sold 4 more apple pies on Sunday than they did on Saturday how many apple pies did t
lys-0071 [83]

Answer:

20 apple pies

Step-by-step explanation:

On Saturday they sold 16, while on Sunday they sold 4 more.

16+4 = 20.

20 apple pies.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can i get help? I understand but a little confused
    15·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS MATH IM STRUGGLING!
    9·1 answer
  • Everything else right but just can’t figure that fraction out.
    8·1 answer
  • In the figure below ∠APE and ∠EPD are congruent.
    5·2 answers
  • How to solve (-6y^-3z^-3)(-1/2y^-1z)
    12·1 answer
  • Please help me Solve y+39=107
    8·2 answers
  • Pls help pls help i will mark brainliest!
    12·2 answers
  • 3 tacos for $9.00 is a better deal than 4 tacos for $11.99<br> A) True<br> B<br> False
    10·2 answers
  • Hurryyy!!!!!<br> and plz explain why
    7·2 answers
  • Write 186110 correct to 2 significant figures​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!