1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
2 years ago
8

Anisa went to Dicks Sporting good and bought

Mathematics
2 answers:
g100num [7]2 years ago
8 0

Answer:

$492

Step-by-step explanation:

MissTica2 years ago
5 0

Answer: $492

The work:

Anisa got $116

      58 x 2 = 116

Emma got $376

      94  x 4 = 376

Add them: $492

You might be interested in
a grocer stacks apples in a pyramid-like stack whose rectangular base is 7 apples by 5 apples. each apple above the first level
g100num [7]

The arrangement of the apples in the stack is in a sequence that can be

used to find the number of apples in each row and in the stack.

Correct response:

  • The number of apples in the stack are <u>85 apples</u>

<h3>How to find the sum of a sequence</h3>

The given parameters are;

Dimensions of apples in the rectangular base = 7 apples by 5 apples

Number of apples on which each apple above rests = 4 apples

Required:

The number of apples in the stack.

Solution:

The dimensions, length and width of the apples in each row decreases

by 1 compared to the row on which the apple rests, as follows;

In the base, the dimension = 7 by 5

In the row directly above, the dimension = (7 - 1) by (5 - 1)

The number of apples sequence continues and is completed by a singles row of apples at the top, from which gives;

Number of apples in the stack = 7 × 5 + 6 × 4 + 5 × 3 + 4 × 2 + 3 × 1 = 85

  • The number of apples in the tack = <u>85 apples</u>

Learn more about sequence and series here:

brainly.com/question/13043887

4 0
2 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jacob has some brochures made for his lawn-mowing and dog-walking business. He received and distributed 75 of the lawn mowing br
serg [7]

ANSWER:

6 cents

Step-by-step explanation:

$60.00 divided by 100 = 0.6

7 0
2 years ago
REALLY need help with this last problem
Ede4ka [16]
1407.43cm³ V=πr2h=π·82·7≈1407.43351cm³
5 0
2 years ago
How many different numbers can be made by multiplying 1 by some,all,or none of the prime numbers below?
bekas [8.4K]
How many different numbers can be made by multiplying 1 by some,all,or none of the prime numbers below?

2,5,5,7,7,7,11

the answer

only 1 answer will remain the same b/c one multiply by a number is just one



brainlest plz
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help. I don't understand where to start with this one. If the slope of a strictly decreasing function at the point (a, b)
    12·2 answers
  • You sold $2,200 last week in mascara and $3,000 in eyeliner. At the end of this week you sold $1,850 in mascara and $2,600 in ey
    7·1 answer
  • What is the value of the digit 4 in the number 43
    10·2 answers
  • Write a linear function f with f(-4) = 2 and f(6) =-3​
    8·1 answer
  • I need help as soon as possible someone please help
    9·2 answers
  • 1) The probability that an individual is left-handed is 12%. In a randomly selected class of 30 students, what is the probabilit
    9·1 answer
  • Find the values of a, b and c
    13·1 answer
  • If you broke 100% into 5 equal sections, how much is each section worth?
    9·2 answers
  • "13 more than the product of 4 and a number, n
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!