1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
2 years ago
7

On his way to school, Alex rides his bike from home to school for 4 kilometers. On his way home, he rides his bike 3 kilometers

324 meters to the park. In all, how many meters does Alex ride his bike
Mathematics
2 answers:
Ket [755]2 years ago
4 0

Answer:

7,324

Step-by-step explanation:

1,000 meters in a kilometer

loris [4]2 years ago
3 0

4 kilometers

3 kilometers

324 meters

One kilometer is 1,000 meters.

4 kilometers = 4,000 meters

3 kilometers = 3,000 meters

4,000 + 3,000 + 324 = 7,324

Answer: 7,324 meters

You might be interested in
Which type of graph would be most appropriate to help you organize a set of data in numerical order?
mixer [17]
A bar graph or line graph. Hope I helped!!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve this algebraically?
Keith_Richards [23]
Ok so x+4-1 makes x-1 so i belive the answer could be 1/5 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A room that is 5 meters long has an area
Sveta_85 [38]

Answer:

Breadth=x+2

Step-by-step explanation:

Solution,\\\\Length(l)=5m\\\\Area=5x+10m^{2} \\\\Breadth(b)=?\\\\As,\\\\Area=l*b\\\\5x+10=5*b\\\\b=\frac{5x+10}{5}\\\\b=\frac{5x}{5} +\frac{10}{5} \\\\b=x+2

7 0
2 years ago
What is 38 in denary in base 8
Naily [24]
First divide by 8:_

38 / 8 = 4  remainder 6

so its 46
4 0
2 years ago
What is the value of 5 in 564,242
saul85 [17]

Answer:

The value of 5 is 500,000

Step-by-step explanation:

becuse their is 5 numbers behind it making it equivilant to 500,000

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many millimeters are in one mile???
    13·1 answer
  • I need help so what is the answer
    10·2 answers
  • Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    6·1 answer
  • [ Trigonometry ]
    5·1 answer
  • Please someone help me
    14·2 answers
  • When 6 is added to 4 times a number the result is 50 . what is the number​
    10·2 answers
  • Are anesthetics safe? The National Halothane Study was a major investigation of the safety of anesthetics used in surgery. Recor
    7·1 answer
  • Shown are the number of baskets made by Mark in 10 basketball games-
    10·1 answer
  • PLEASE SHOW ALL WORK
    12·1 answer
  • The following box plot shows the class scores on a particular math test:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!