1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
2 years ago
5

A store pays $72 for a crystal vase. The store marks up the price by 50%. What is the amount of the mark-up?​

Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]2 years ago
5 0

Answer:

$36.00 markup

Step-by-step explanation:

$72 x 50% (0.50) = $36.00

You might be interested in
A special liquid is held in a tank described as (x 2 + y 2 ) ≤ z ≤ 1 in a Cartesian coordinate system. Assume that the density o
vivado [14]

Since \rho=\dfrac mV (density = mass/volume), we can get the mass/weight of the liquid by integrating the density \rho(x,y,z) over the interior of the tank. This is done with the integral

\displaystyle\int_{-1}^1\int_{-\sqrt{1-x^2}}^{\sqrt{1-x^2}}\int_{x^2+y^2}^1(2-z^2)\,\mathrm dz\,\mathrm dy\,\mathrm dx

which is more readily computed in cylindrical coordinates as

\displaystyle\int_0^{2\pi}\int_0^1\int_{r^2}^1(2-z^2)r\,\mathrm dz\,\mathrm dr\,\mathrm d\theta=\boxed{\frac{3\pi}4}

7 0
3 years ago
X squared plus 8X +12
Xelga [282]

Answer:

(x+2)(x+6)

Step-by-step explanation:

x2 + 8x +12

x              2

x              6

5 0
2 years ago
Please answer this question I can't seem to figure it out I have even asked my parents.
nika2105 [10]

Answer:

j. Pam, Tia, Veronica, Lily (if it's youngest to oldest)

Step-by-step explanation:

If Tia is 8 yrs old and she's 2 yrs older than Pam, then Pam must be 6 yrs old. Pam si 5 yrs younger than Veronica who must be 11 + 4 = 15.

Tia: 8 yrs.

Veronica: 11 yrs

Pam: 6 yrs.

Lily: 15

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much is 4 times 4?
CaHeK987 [17]

Answer:

16 :D

Step-by-step explanation:

4 * 4 = 16

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone answer this‼️‼️Give an equation for each answer and please read the directions for number 8 fill in Iceland and Hono
Dmitrij [34]
Hxjdiehejedhd hdjdjdnd
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Stop what your doin and let me waste a minute of your time by letting you help me on this one simple problem please!!!!! ☺︎ ☺︎ ☺
    14·1 answer
  • The function h is defined by h(x)=60÷x−r, where r is a constant. Find r, if the graph of h passes through the point (−6,−20).
    6·1 answer
  • Help please
    8·2 answers
  • What is the steps to solve 25 milligrams per day for one week
    10·1 answer
  • A total of 503 tickets were sold for the school play they were either adult tickets or student tickets there were 53 more studen
    9·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Ava and her children went into a restaurant and will buy hotdogs and tacos. She must buy no less than 8 hotdogs and tacos altoge
    11·1 answer
  • The sum of 3 times a number and -2, added to 5 times the number
    11·1 answer
  • Please I really do need ur help. 4 5/9 is the same as the sum of 2 1/3 and 5/6 times a number.
    5·2 answers
  • On a coordinate plane, a line is drawn from point A to point B. Point A is at (negative 4, 8) and point B is at (2, negative 4).
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!