1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
2 years ago
12

Kayla buys a video game for $19 plus a 6% tax. Michael buys a volleyball for $18 plus a 6% tax. Enter the difference in the amou

nt Kayla and Michael paid, including tax. Round your answer to the nearest cent. HELP ME OUT PLEASE
Mathematics
1 answer:
adelina 88 [10]2 years ago
6 0

Answer:

Kayla = $20.14

Michael = $19.08

The Difference = 1.06

Step-by-step explanation:

<em><u>How to solve.</u></em>

First, you need to add up how much Kayla is paying for the video game, plus the 6% tax.

19.00 + 6% = 20.14

Then, you need to do the same with Michael's.

18.00 + 6% = 19.00

To find the difference between how much Kayla and Michael paid for their items, you need to subtract their total.

20.14 - 19.00 = 1.06

and the nearest cent would be 1.10.

<u><em>I hope this helped</em></u>.<em><u>!</u></em>

You might be interested in
A chef uses 5 pounds of flour to bake 120 blueberry muffins.
azamat
B.
You have to find how much blueberry muffins you could make with one pound of flour.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How far is 75% of a 2000 km trip
11Alexandr11 [23.1K]
2000 * 0.75 = 1,500 km
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Below we give the overall dining experience ratings (Outstanding, Very Good, Good, Average, or Poor) of 30 randomly selected pat
Rina8888 [55]

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

Relative frequency = frequency / total frequency

Total frequency = 30

Outstanding = 14 / 30 = 0. 467 = 46.7%

Very good = 10/30 = 0.333 = 33.3%

Good = 5 / 30 = 0.167 = 16.7%

Average = 1 / 30 = 0.0333 = 3.3%

Poor = 0

_______Rating : frequency : R/ frequency

Outstanding _____ 14 _______0.467

Very good _______10 _______0.333

Good ___________ 5 _______ 0.167

Average _________ 1 _______ 0.033

Poor ____________ 0 _______ 0

8 0
2 years ago
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas
Pachacha [2.7K]
$3.54 per gallon there ya go
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 7x²-10, when x = 6? please help me will mark<br> brainliest
vodka [1.7K]

Step-by-step explanation:

7(6^2)-10

=7×36-10

=252-10

242

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me answer this?
    11·1 answer
  • What type of data distribution is shown on the graph?
    9·1 answer
  • A 100 centimeter stick broke into 3 pieces one piece was 7 centimeters long and another was 34 centimeters long how long was the
    7·2 answers
  • If f(x) = -4^x - 8 and g(x) = 5x + 6, find (f+g)(x)
    5·2 answers
  • Explain in words how to change a fraction to a percent
    12·2 answers
  • Follow the rule to find the next three numbers in pattern . describe the pattern using the terms even and odd. add 5: 1, 6, 11
    7·1 answer
  • Factor the quadratic expression completely.
    11·1 answer
  • The owner of a new pet store wishes to display tropical fish in display tanks. The above table shows the species that cannot liv
    10·1 answer
  • How many solutions are there to this system of equations?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!