1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
12

Hayden is a manager at a landscaping company. He has two workers to landscape an entire park, Cody and Kaitlyn. Cody can complet

e the project in 8 hours. Kaitlyn can complete the project in 6 hours. Hayden wants to know how long it will take them to complete the project together.
Write an equation and solve for the time it takes Cody and Kaitlyn to complete the project together. Explain each step.
Mathematics
2 answers:
belka [17]3 years ago
7 0
Answer: 3.4 h

Explanation:

1) The basis to solve this kind of problems is that the speed of working together is equal to the sum of the individual speeds.

This is: speed of doing the project together = speed of Cody working alone + speed of Kaitlyin working alone.

2) Speed of Cody

Cody can complete the project in 8 hours => 1 project / 8 h

3) Speed of Kaitlyn

Kaitlyn can complete the project in 6 houres => 1 project / 6 h

4) Speed working together:

1 / 8 + 1 / 6  = [6 + 8] / (6*8  = 14 / 48 = 7 / 24

7/24 is the velocity or working together meaning that they can complete 7 projects in 24 hours.

Then, the time to complete the entire project is the inverse: 24 hours / 7 projects ≈ 3.4 hours / project.Meaning 3.4 hours to complete the project.
irga5000 [103]3 years ago
7 0

Denote all work that should be done as 1. Then if Cody can complete the project in 8 hours, he can do \frac{1}{8} per hour and if Kaitlyn can complete the project in 6 hours, then she can do \frac{1}{6} per hour. Together they complete \frac{1}{8}+\frac{1}{6} per hour.

Simplify this expression:

\dfrac{1}{8} +\dfrac{1}{6} =\dfrac{3}{24} +\dfrac{4}{24}=\dfrac{7}{24}.

Then it will take them to complete the project together \dfrac{1}{\frac{7}{24}} =\dfrac{24}{7} =3\dfrac{3}{7} hours

Answer: It will take them to complete the project together 3\dfrac{3}{7} hours.

You might be interested in
Describe how to find the number of four dollar train ticket you can buy with $32
aleksley [76]
You solve this, you simply divide 32 by 4 to find out how many you can buy. If you divide 32 by 4, you get 8. So you can buy 8 train tickets in total.
8 0
3 years ago
The temperature in your town is 31°F. The radio announcer says that the temperature will drop 15 degrees. What will the temperat
Allisa [31]

Answer:  16° F

Step-by-step explanation:

30-15=16

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 2x+7=x-3 Please can u show your working out
Korolek [52]
X= -10
You may review the image Ive attached to see how I got this answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do I need to subtract from to get angle two?
ololo11 [35]
Step 1) Add up the three given angles: 125+109+83 = 317

Step 2) Subtract the result (found in step one) from 360
360 - 317 = 43

The reason for the 360 is because for any four-sided polygon, the angles always add up to 360 degrees. 

The answer is 43

3 0
2 years ago
Mr. Fowler's science class grew two different varieties of
Zanzabum

Answer: A

Step-by-step explanation:

The average height of a variety a is greater but varies less than a variety b

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 5l of 70% alcohol solution was mixed with 9l of pure water what is the concentration of the mixture
    13·1 answer
  • The space shuttle carries c pounds of cargo, and each piece of cargo weighs 158.14 pounds. Which of the following expressions re
    12·2 answers
  • ABCDE and FGHJE are similar pentagons. If the perimeter of FGHJE is 7.3, what is the perimeter of ABCDE?
    11·2 answers
  • Find the quotient –88 ¸ 11.<br> a. –10<br> b. –7<br> c. –8<br> d. –3
    7·1 answer
  • Number 17... please help!
    15·1 answer
  • A calculator screen shows a number in scientific notation as 4.67e-8 write this number in standard form
    10·1 answer
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • If the Fed's reserve requirement is 5 percent, then what quantity of excess reserves does the Bank of Cheerton now hold?
    10·1 answer
  • Correct answer please!
    15·1 answer
  • From a hot-air balloon, Madison measures a 36^{\circ}
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!