1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
2 years ago
9

1 - (2x + 9) = 4(21 - 2)

Mathematics
2 answers:
drek231 [11]2 years ago
7 0
Answer:

X=-42

Explanation:

1-2x-9=4•19

-8-2x=76

-2x=76+8

-2x=84

X=-42
Mariulka [41]2 years ago
3 0

Answer:

x = 42

Step-by-step explanation:

1 - (2x + 9) = 4(21 - 2)

Distributive property ( multiply whatever is in the parenthesis by (-) for the first one, and (4) for the second one)

1 - * 2x + - * 9 = 4 * 21 - 4 * 2

1 - 2x - 9 = 84 - 8

Combine like terms

-8 - 2x = 76

Add 8 on both sides

-8 + 8 - 2x = 76 + 8

2x = 84

Divide by 2 on both sides to isolate the variable

2x/2 = 84/2

x = 42

Hope this helped!

Have a supercalifragilisticexpialidocious day!

You might be interested in
Which graph shows the function y = ( 1/3)3x?​
arlik [135]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

y = 3x/3

y = x

7 0
3 years ago
Subtract 1 + ( - 1 ) - ( - 3 ). Hint: Add the first two numbers, then subtract the -3 from the result of that addition
kykrilka [37]

Answer:

Add 3. Double that. Subtract 4. Cut that in half. Subtract your original number. Your result is 1!

Step-by-step explanation:

I'm guessing, Hope its right.

7 0
3 years ago
Help me through this
NikAS [45]
Monday= 13.45
Tuesday=9.5
wednesday/Friday= x/3

1st. you add Monday and Tuesday
2nd. you subtract the total 42.6 with added numbers of step one
3rd. finally you divided the total of step 2 by 3

finally you shall receive your answer.
6 0
3 years ago
Adrienne can make of a bracelet in hour. How many bracelets can she make in 1 hour?
Bess [88]
<span>Adrienne can make of a bracelet in hour

so 1 bracelet in 1 hour

answer: </span><span>1 bracelet</span>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Terry paid $4.50 for 3 cans of corn.What is the unit price?
schepotkina [342]

Answer:

1.50 per can

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What would happen if a proton were added to the nucleus of the atom? (Check all
    10·1 answer
  • 3/8 student’s in a class of 48 students have a cat at home how many students have a cat at home and how many students do not hav
    7·1 answer
  • given the function f(x) = 2^x, find the value of f−1(32). (1 point) f−1(32) = 0 f−1(32) = 1 f−1(32) = 5 f−1(32) = 16
    12·1 answer
  • X^2+y^2=25 Find the distance of point (x,y) from origin.
    5·1 answer
  • 67.498 to the nearest whole number
    11·1 answer
  • The two line plots below show the times that Marco and Antonio ran in ten trials of the 40-yard dash.
    15·2 answers
  • Find the arc length of ADC. Round to the nearest hundredth.<br> BA = 6.5 cm
    11·1 answer
  • Hunter is playing a video game where each round lasts ¾ of an hour. He has scheduled 3 hours to play video games. How many round
    11·1 answer
  • In AJKL.m._J = 40and m K = 55°. In AMNP, m M = 40° and m P = 85 A student concludes that the triangles are not similar. Do you a
    15·1 answer
  • What is the perimeter of the triangle below?<br><br><br> O 30<br> 015<br> 0 42<br> O 35
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!