1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
7

Use Pythagorean Theorem to solve for D. Round your answer to the nearest tenth

Mathematics
2 answers:
creativ13 [48]2 years ago
4 0

Answer:

18.9

Step-by-step explanation:

hope this helps

Aneli [31]2 years ago
3 0
The answer is B. 18.9
You might be interested in
Amy is training for a half marathon. in practice, she runs 2 miles in 15 minutes. If she continues at the same rate, how many mi
kipiarov [429]

Step-by-step explanation:

B. 8

she will run for 8 miles,

<h2>step</h2>

find Amy's speed

convert the minutes into hours by dividing by 60

\frac{2}{15 \times  \frac{1}{60} }  \\  = 8 \: miles \: per \: hour

find the number of miles ran by multiplying the speed by the time, ie

8 \times 1 = 8 \\  \: therefore \: the \: answer \: is \:  \: 8 \: miles

3 0
3 years ago
Solve pls brainliest
12345 [234]

Answer:

36.5 hours

Step-by-step explanation:

It is 36.5 because 7.3x5 would equal 36.5 which tells you that Salma worked 36.5 hours in the last five days.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question:
kykrilka [37]
What we know:
- number of meeting rooms = m
- chairs in each meeting room = 325

Since we need an equation to represent the number of chairs in m meeting rooms, we would multiply the amount of chairs per meeting room (325) by m. This amount is c. So the equation becomes:

c = 325m

Now the question asks for the amount of chairs if there are 7 meeting rooms in the hotel. To find this, substitute 7 for m into c = 325m.

c = 325m
c = 325(7)
c = 2275

Answer:
The equation is c = 325m, and the amount of chairs if m equals 7 is 2,275.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mike and Kim invest $12,000 in equipment to print yearbooks for schools. Each yearbook costs $5 to print and sells for $15. How
UkoKoshka [18]

<span>They must sell 1200 yearbooks to break even hope this helped</span>
5 0
2 years ago
Evaluate the expression
Veseljchak [2.6K]

Answer:

3rd Option: 1

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

(x + 4)/3x

x = 2

Step 2: Substitute and Evaluate

(2 + 4)/3(2)

6/6

1

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 9 foot roll of aluminium foil costs 3.87. What is the price per yard
    6·2 answers
  • If ray JG is an angle bisector of ∠FJH, find m∠FJH.
    6·1 answer
  • Anyone know this geometry question? 10 min left! Will give brainiest
    12·1 answer
  • Jacob is training for a marathon. His plan is to run the same distance for 3 days a week, then increase that distance by the sam
    9·2 answers
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • Photo above! I'm confused
    10·1 answer
  • 8.75 x 10 ^3 in standard form
    14·1 answer
  • Brian invests £4000 into his bank account.
    6·1 answer
  • Someone please answer!!
    6·1 answer
  • Find the value of X and y in this figure
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!