1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
2 years ago
11

Calculate the angles of a parallelogram if the sum of the three angles is 310°

Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]2 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  adjacent angles are 50° and 130°

Step-by-step explanation:

The sum of all 4 angles in a parallelogram is 360°, so the fourth angle must be ...

  360° -310° = 50°

Adjacent angles are supplementary, so the other two angles must be ...

  180° -50° = 130°

The angles in the parallelogram are either 50° or 130°. Adjacent angles are different.

You might be interested in
Y=4(x+3)^2+1<br> Vertex<br> X axis
Feliz [49]

Vertex (-3,1)
No xinters
Y-inter (0,37)
7 0
3 years ago
HELP 30 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br><br><br> Please explain this!!!
finlep [7]

First, multiply the first equation by 3 to get:

3x+3y=-6

Then, add the two equations together to get

8x=16

We can follow that x=2. Plugging in x=2, we get that y=-4.

Therefore, the solution of (2,-4)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the equation of a direct variation that has a constant of variation equal to - 1/2?
Sliva [168]
The answer of the question is c
3 0
2 years ago
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
Each elephant at the zoo eats 125 pounds of food per day. How many pounds of food will 18 elephants eat
KATRIN_1 [288]

2250 pounds

Step-by-step explanation:

125pound per elephant

18 elephants total

125 pounds × 18 elephants =2250

125×18

6 0
2 years ago
Other questions:
  • My sister went QUaCk and my heart QuaKeD
    7·2 answers
  • Please help me understand this, i've been stuck on this question
    15·1 answer
  • Solve the equation for the problem above
    15·1 answer
  • Please someone actually help with this I don't understand how.​
    14·1 answer
  • Describe the transformation that maps the pre-image (ΔA) to the image (ΔA').
    10·2 answers
  • 6 ( − 2.1 x − 2 ) + ( 7 x + 5 )
    6·1 answer
  • 13 is 26%of what number<br><br> 120 is 30% of what number
    8·2 answers
  • Someone check if this is right. And stop sending z.oom codes in my questions
    7·1 answer
  • Match each expression to its equivalent expression.
    15·1 answer
  • How was pre-image WXYZ transformed to create image W’ X’ Y’ Z’
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!