1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
9

Help! Can anyone help? I’ve been stuck.. I’ll make sure to give Brainly. The answer is not 3,850. Thank you.

Mathematics
1 answer:
erik [133]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  $3400

Step-by-step explanation:

The way these tax tables are structured, you pay 3% on the first $10,000, 5% on the next $40,000, and 5.5% on the remaining $20,000 above $50,000.

tax = 0.03·10,000 +0.05·(50,000 -10,000) +0.055·(70,000 -50000)

  = 300 + 2000 +1100

  = 3400 . . . dollars

The tax owed on $70,000 is $3,400.

_____

<em>Additional comment</em>

I like to rewrite this sort of table to a different format:

  • 3% of income . . . . . . . . . . . . . . . applies for income ≤ 10,000
  • (5% of income) -$200 . . . . . . . . applies for 10,000 < income ≤ 50,000
  • (5.5% of income) -$450 . . . . . . .applies for 50,000 < income ≤ 100,000

For an income of $70,000, the tax computation using this form is one multiplication and one addition, rather than 3 multiplications and 4 additions as used when navigating the given table.

You might be interested in
What is 5136 divided by 8
frutty [35]
5136/8 is equal to 642.

You can use a calculator if you'd like.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A phone plan costs $29.99 per month and includes 200 minutes of calling time. Minutes over 200 are charged at a rate of 25 cents
mylen [45]

Step-by-step explanation:

357-200 is 157 extra minutes (we are only counting the extra minutes)

157*0.25 is 39.25 (this is how much is the extra minutes in total cost)

therefore, add 39.25 and 29.99

29.99+39.25 is 62.24

Therefore, the total bill was $62.24

hope this helps :)

Have a nice day !

5 0
4 years ago
At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
kari74 [83]

Answer:

0.06 cents per ounce

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE HELP ME PLZ ASAP!!!!​
Elanso [62]

A=22cm

B=21cm

C=23cm

Good luck

4 0
3 years ago
Express as a single power.
Nina [5.8K]

a) 1

b) -5

c) \frac{6^3.6^5}{6^2.6^4} = \frac{6^{3+5} }{6^{2+4} } = \frac{6^8}{6^6} = 6^{8-6}=6^2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sum of the 2 solutions of the equation x + x - 30 = 0?​
    14·2 answers
  • Can somebody help me please
    12·1 answer
  • 100 POINTS PLEASE PLEASE HELP I NEED THE ANSWER ASAPP ;(
    13·2 answers
  • Can somebody show the work and help me with number 5 please (show the work in the comments)
    14·1 answer
  • 6/3 + 7/12 I really need help with this
    12·2 answers
  • Decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a ​6-ounce bottle for ​$2.29 or
    8·1 answer
  • Solve: negative 1 over 2 x + 3 = −x + 7
    13·1 answer
  • a line with the slope of -5 passes through the points (-3, -5) and (-4, teat parentheses. What is the value of t​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP IM FAILING THIS CLASS
    15·2 answers
  • Which equation is an identity?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!