Answer:
The answer is 480 cubic inches
Step-by-step explanation:
3 times 4 is 12 and 12 times 5 is 60 and 60 time 8 is 480
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
F(x) = 3x - 1
g(x) = 2x - 3
f(2) = 3(2) - 1 = 6 - 1 = 5
g(x) = f(2) => 2x - 3 = 5
2x = 5 + 3 = 8
x = 8/2 = 4
x = 4
Answer:
p - 14.5 = 53
p = 67.5
Step-by-step explanation:
53 + 14.5 = 67.5
Answer:
a
Step-by-step explanation:
as x goes up by 1 y goes up by 4