1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
3 years ago
12

Apply the properties of operations to find an equivalent expression for finding the total cost of the clothes.

Mathematics
2 answers:
levacccp [35]3 years ago
6 0

Answer:

Total cost of the clothes = 4x + 2y

Total cost of the clothes = 2y + 4x

B. Total cost of the clothes = 6x + 4y

Total cost of the clothes = 4y + 6x

Step-by-step explanation:

Meredith bought 4 T-shirts and 2 pairs of pants. If x is the cost of one T-shirt and y is the cost of one pair of pants, she’ll have to multiply the number of T-shirts by x and the number of pants by y to find the total cost of the clothes.

Write an expression for finding the total cost of the clothes?

Apply the properties of operations to find an equivalent expression for finding the total cost of the clothes?

B. Write an expression for finding the total cost of the clothes if Meredith bought 6 T-shirts and 4 pairs of pants. Also write an equivalent expression for that expression?

Let

x = cost of one T-shirt

y = cost of one pair of pants,

Total cost of the clothes = 4x + 2y

Equivalent expression for finding the total cost of the clothes?

Switch the cost of T-shirt and cost of one pair of pants

Total cost of the clothes = 2y + 4x

B. Total cost of the clothes = 6x + 4y

Equivalent expression for finding the total cost of the clothes?

Total cost of the clothes = 4y + 6x

Helen [10]3 years ago
5 0

Answer: 2(2x + y)

Step-by-step explanation: Sample answer from Edmentum.

You might be interested in
(-4) + 8 =<br> -10 + 12<br> 9 +(-3)<br> (+3) + (-3)<br> 5 +(-2)<br> (-18) + 9 <br> 25 + (-30)
Alex Ar [27]

Step-by-step explanation:

  • 4
  • 2
  • 6
  • 0
  • 3
  • -9
  • -5

all these are the answers of your question

hope it is helpful to you

5 0
2 years ago
In Art Class, you designed a rectangle stained glass window. The
Ierofanga [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

Draw a triangle and label the sides (picture below):

● the length is 2x+2

● and the width or the height is 6x

The perimeter of a rectangle is the sum of the sides

● P = 2x+2 + 6x + 2x+2 + 6x

Isolate the similar terms

● P = (2x+2x+6x+6x) + (2+2)

● P = 16x + 4

4 0
3 years ago
Describe how to determine which side of the boundary line should be shaded
iogann1982 [59]
Hello Bri,

If you are talking about a boundary line on a coordinate plane, the best way to determine which side to shade is to start by selecting a coordinate point (x, y) that is not on the line.

Then, substitute those values into your inequality. Simplify the inequality. If the resulting statement is true, then shade the side with your point. If the resulting statement is false, then shade the other side.

Testing a point like this shows the side of the inequality that is the solution and needs to be shaded.

Good luck!
8 0
3 years ago
Please help me I’ll mark brainliest:)
Archy [21]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line on the graph
Oksana_A [137]
The slope is 3/1, which can be simplified to 3. Find it by traveling up 3 points and over 1 point form one intersection point to the next.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a proton at the large hadron collider at CERN travels at 295,000,000 meters per second. How long does it take the proton to go a
    13·2 answers
  • Toni can carry up to 13 lb in her backpack. Her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 2 lb, and her books (b) weigh 2 lb each
    14·1 answer
  • IF P(A)=1/3, P(B)=2/5, and P(AuB)=3/5, what is P(A^B)?
    12·1 answer
  • A news anchorman can read 7.5 lines in 0.5 minutes. How many lines can he read in 8.5 minutes? Round the answer to the nearest t
    13·1 answer
  • A company produces alarm clocks. During the regular workweek, the labor cost for producing one clock is $4.00
    6·1 answer
  • Which measure is equivalent to 18,000 s?
    13·2 answers
  • −4n−8=4(−3n+2) solve for n
    15·1 answer
  • Mackenzie earns 4% commission as a salesperson. She sold a digital camera that cost $767. How much commission did Mackenzie earn
    6·1 answer
  • How do you find y-intercept with only slope and on point plz explain too<br> 1,4;slope=-2
    8·1 answer
  • Factor the expression: 6a + 24
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!