1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
10

Can someone help me solve this matrix

Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

4*-2 + 3*-3 = -8 - 9= -17

4*1 +3*-2= 4-6= -2

-2*-2 + 3*-3= 4-9= -5

-2*1 + 3*-2= -2 -6 = -8

-4*-2+6*-3=8-18= -10

-4*1+6*-2=-4-12= -16

the result matrix is

-17 -2

-5 -8

-10 -16

You might be interested in
Find the area on the shaded region
mars1129 [50]

Answer:

83.2 cm^2

Step-by-step explanation:

To solve this we're going to find the area of the bigger triangle (the shaded and unshaded parts together) and then the area of the smaller triangle (the unshaded part) and then subtract that from the area of the bigger triangle. We're going to use the equation: Area=1/2 x base x height. So the base of the big triangle is 16, and the height is (10.4+8.6 = 19). Put into the equation this looks like this: Area=1/2 x 16 x 19, so by multiplying we find that the area is 152 cm^2. Next we find the small triangle's area, Area=1/2 x 16 x 8.6, so the area is 68.8. Then to find the area of the shaded part, we subtract the unshaded area  (68.8) from the whole area (152), 152-68.8=83.2.

4 0
3 years ago
The sum of the measures of the interior angles of a polygon is 1140. What kind of polygon is it ?
sukhopar [10]

Answer:

5) Regular decagon. 6) Yes.

Step-by-step explanation:

Number 6 is yes bc the interior angles of a triangle have to equal 180, and 1+2+177 equals 180.

5 0
3 years ago
Find the measure of one interior angel if a regular 23-gon
Anit [1.1K]

The 23 <em>exterior</em> angles add to 360. The interior angles are supplements of the exterior angles.

180 - 360/23 = 3780 / 23 = 164.3478...

Answer: a

3 0
3 years ago
If 25 pencils cost $12 find the unit rate per pencil
grin007 [14]

Answer:

$12/25 pencils= $0.48 per pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
AC is included between
frosja888 [35]

Answer:

the answer is B.angle A and angle B

5 0
3 years ago
Other questions:
  • VISUALIZATION Name the geometric term(s) modeled by each object.
    11·1 answer
  • What is the coefficient of determination? how is it calculated? what does it measure? what values does it take on?
    10·1 answer
  • K divided by 11 is seven
    14·1 answer
  • The College Board reported the following mean scores for the three parts of the Scholastic Aptitude Test (SAT) (The World Almana
    11·1 answer
  • A square has a perimeter of 28 ft. What is the length of each side? and it is in ft
    11·2 answers
  • Sin(x)=1/7. what is x?
    10·2 answers
  • Evaluate −6 − (−4). (1 point)
    14·2 answers
  • Determine whether the statements in (a) and (b) are logically equivalent.
    11·2 answers
  • The math of the PSAT asks multiple choice asks
    8·1 answer
  • How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!