Answer:
Mean = 6.25
Step-by-step explanation:
Data values: 4, 5, 6, 10
Mean = (Sum of all values)/(Number of values)
Mean = (4 + 5 + 6 + 10)/4
Mean = 25/4
Mean = 6.25
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
3.4(x+1.58)= - 11.288
Step 1: Distribute 3.4 to the numbers inside the parentheses (x+1.58)
3.4x + (3.4×1.58)= - 11.288
3.4x + 5.372 = -11.288
Step 2: Bring 5.372 to the right side by subtracting it to both sides
3.4x + (5.372 - 5.372 ) = (-11.288 - 5.372)
3.4x + (0) = (-16.66)
3.4x = -16.66
Step 3: Isolate x by dividing 3.4 to both sides

x = -4.9
Hope this helped!
The answer is C, (5,-2) if you graph all the other points you can easily see where the missing point should be considering it's a rectangle