1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
15

After four rounds, 74 teams are eliminated from a robotics competition. There are 18 teams remaining. Write and solve an equatio

n to find the number of teams t that started the competition.
Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
4 0
It is 92 .............
You might be interested in
I have a genuine question. Please Read :D
nikitadnepr [17]

Answer:

I have this deck that works pretty well!!!

Ice wizard, wizard, electro wizard, princess, firecracker, baby dragon and skeletons.

It wins like almost every match and my friends are using this deck too!!

TRY IT OUT YEA!!

4 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
1. Rewrite the expression. Use an exponent, rather than repeated multiplication. (–4)(–4)
AlekseyPX
-4^2 is the same as -4*-4

-4*-4=16

-4^2= 16 

-4^2 is the exponent.

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Algebra 2 help needed image below
Nookie1986 [14]

Answer:

8x + 100

Step-by-step explanation:

Your answer is correct! But because the equation is already set to "y =", you do not need the "f(x)" in your equation.

7 0
1 year ago
3.4.7 Kid's Shapes Toy code hs
Vlad1618 [11]
3.4 is the right answer i’m sure
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a rectangular prism that has the height of 3 in in base of 14 square inches
    9·1 answer
  • The answer to the question “On average, how many pages are in a novel?” would be measured by which scale?
    8·1 answer
  • a bakery uses 475 pounds of apples to make a thousand apple tarts each tart contains the same amount of apples how many pounds o
    9·2 answers
  • If the measure of a tangent-chord angle is 54, then what is the measure of the intercepted arc inside the angle?
    12·2 answers
  • 7(9k + 6m) <br><br><br>(50 points)
    10·2 answers
  • Need help on these easy A B C D questions
    14·2 answers
  • 3. Reasoning Ben says that n = 5 is the solution of the equation 7n = 45. How can you check whether Ben is correct? ​
    10·1 answer
  • Lesson 12 Ratios of Fractions and Their Unit Rates
    14·2 answers
  • 7. The graph was made to compare the costs of renting copy machines
    13·1 answer
  • What is the value of -3/2÷-7/2?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!