1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
15

Adrians recipe for cranberry relish calls for 1 3/4 cups of sugar. He wants to use 1/2 that amount. How much sugar should he use

?
Mathematics
1 answer:
kicyunya [14]3 years ago
3 0

13/4 divided by 1/2 equals 6  1/2


so he should use 6  1/2 cups of sugar

You might be interested in
Who knows how to do this please i need help I don’t understand
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

9,4,0,1

Step-by-step explanation:

They give you different values for the X so all you have to do is plug in the X to the different equations

3 0
3 years ago
Last week Karen spent $121.35 on food for her family. She only has $200 to spend every two weeks. How much does hse have left to
yan [13]

Answer:

$78.65

Step-by-step explanation:

take 200-121.35=78.65

$78.65

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular swimming pool has a base of 200 square feet. The pool has a depth of 5 feet.
xz_007 [3.2K]

Answer:

  1,000 ft³

Step-by-step explanation:

The volume is given by ...

  V = Bh

where B is the area of the base, and h is the height. For the given dimensions, the volume is ...

  V = (200 ft²)(5 ft) = 1000 ft³

3 0
2 years ago
Quiz Questions
gavmur [86]
1. 6:3
2. 6:2
3. 3:18
4:5:6
5:13
6:x
7:x
8: check
9:check
10: x
6 0
2 years ago
A baker sells a dozen for &3.99 the cost of to make three donuts is $0.45 how much is the total profit on 5 dozen donuts?
Ber [7]
19.95 is the correct answer I believe
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find elapsed time between 7:10 am to 8:15am two way
    12·2 answers
  • Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
    6·2 answers
  • Pls help me with this one thank you
    10·1 answer
  • Negative two and three sevenths times 0.01
    8·1 answer
  • How many pounds is a 1,000 millimeters
    12·1 answer
  • What is the name of the period that has the digits 913
    5·1 answer
  • 8 mi/h= ft/min helppppp
    5·1 answer
  • Victor saved $90 to buy a bicycle. He has saved 60% of the cost of the bicycle. What is the total cost of the bicycle?
    5·2 answers
  • Please Answer This Question!
    7·2 answers
  • Can someone help me with this
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!