Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST
2 answers:
Answer:
$1.8
Step-by-step explanation:
divide .45/2 and get .225
multiply this by 8 and get 1.8
it would cost 1.8n
Answer:
$1.80
Step-by-step explanation:
45/2 = 22.5 cents per pencil
0.225 × 8 = $1.8
You might be interested in
Answer:
-10 - 6p
Step-by-step explanation:
-12 - 6p - ( - 2)
The double negative turns positive
-12 - 6p + 2
-12 + 2 - 6p
-10 - 6p
-Chetan K
-7z - 7 ≤ -5z + 5
- 7 - 5 ≤ -5z + 7z
-12 ≤ 2z
-12/2 ≤ z
-6 ≤ z or z>= -6
To solve this, you first subtract 60 by 18 to get 42
You then divide this by 2 to get 21
So, it'll take 21 minutes
Answer:d
Step-by-step explanation: