1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Igoryamba
3 years ago
6

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
ioda3 years ago
8 0

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

o-na [289]3 years ago
6 0

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

You might be interested in
Question 10, 4.A.27
anygoal [31]

dun dun dunnnnnnnnnn

3 0
2 years ago
Combine the like terms to create an equivalent expression:<br> -12 – 6p - (-2)
VARVARA [1.3K]

Answer:

-10 - 6p

Step-by-step explanation:

-12 - 6p - ( - 2)

The double negative turns positive

-12 - 6p + 2

-12 + 2  - 6p

-10 - 6p

-Chetan K

3 0
3 years ago
-7z - 7 ≤ -5z + 5 need help sloving
V125BC [204]
-7z - 7 ≤ -5z + 5

- 7 - 5 ≤ -5z + 7z
-12 ≤ 2z
-12/2 ≤ z
-6 ≤ z or z>= -6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
susan can run 2 city blocks per minute. she wants to run 60 blocks. how long will it take her to finish if she jas already run 1
anygoal [31]

To solve this, you first subtract 60 by 18 to get 42

You then divide this by 2 to get 21

So, it'll take 21 minutes

6 0
3 years ago
5x + 7y = -29, y = x + 1
Afina-wow [57]

Answer:d

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Since life expectancy has increased in the last century, the number of Alzheimer patients has increased dramatically. The number
    6·1 answer
  • The figure below shows the ideal pattern of movement of a herd of cattle, with the arrows showing the movement of the handler as
    14·1 answer
  • Milk price increase from $3.25 to $4.05. What is the percentage increase?
    14·1 answer
  • What is the measure of AC ? (First Picture)
    13·1 answer
  • If you are given the graph of g, how could you
    8·2 answers
  • Picking a blue marble from a bag of 4 red marbles, 6 blue marbles, and 1 white marble
    10·1 answer
  • - The expression below shows a number in
    7·1 answer
  • Solve -17 = for x. x =
    6·1 answer
  • Geometry question help!!
    12·1 answer
  • Can somebody please help me? I’m stumped on this math problem<br><br> 1x+9=11x-3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!