1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
3 years ago
7

If you need 3 cups of flour for 1 batch of cookies, how many cups of flour will you need for 3 batches of cookies?

Mathematics
2 answers:
Kaylis [27]3 years ago
7 0

Answer:

9 cups of flour

Step-by-step explanation:

\frac{3}{1} =\frac{y}{3}

3:1 = y:3

1 × y = 3 × 3

y = 9

9 cups of flour

Maslowich3 years ago
4 0

Answer:

1 batch = 3cups

so, we need to find how many cups of flour we'll need for 3 batches if 1 batch equals 3 cups....

1 batch = 3 cups

X

3 batches = a

a= 3 batches x 3 cups

= 9 cups

You might be interested in
Erin made a line plot of the amount of time she practiced shooting free throws each day in the past 10 days.
Airida [17]

Answer:

Data: for the 10 days of practice, we have:

0.5 hours 1 time.

0.75 hours 2 times

1 hour 3 times

1.25 hours 2 times

1.5 hours 1 time

2 hours 1 time.

A) the largest amount number of times that she practiced by the same amount of time is 3 (for the 1-hour practice)

The smallest is 1 ( for the 0.5h, 1.5h, and 2h practices)

the difference is 3 - 1 = 2.

B) the time that she practiced more times is 1 hour, she practiced that amount of time in 3 different days out of the 10 days.

C) the equation can be found by multiplying the number of hours by the number of times that she practiced that amount of time, and then adding all of them:

0.5h*1 + 0.75h*2 + 1h*3 + 1.25h*2 + 1.5h*1 + 2h*1  

D) the solution for the previous equation is 11 hours. Here the correct option is A.

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ILL GIVE OUT BRAINLIEST PLEASE​
yaroslaw [1]

Answer:

Well the answer is the first one 3 (5 x) and 15x

Step-by-step explanation:

Because it is the same thing as (5 x) 3. The numbers just changed the positions.

And 15x because you can multiply the first 5 times 3 and that is equal with 15 and then you put the x at the end. 15x

8 0
3 years ago
This year, a small business had a total revenue of $45,000. If this is 25% less than their total revenue the previous year, what
morpeh [17]

Let R = total revenue the year before

R = 45,000 x 0.25 + 45,000

R = 11,250 + 45,000

R = $56,250

7 0
3 years ago
A whitewater raft has a capacity of 10 plus the crew. The raft company has found that 60% of those with reservations show up, so
nirvana33 [79]

Step-by-step explanation:

55

5 0
3 years ago
If 12 apples cost $10.20 how much does one apple cost?
marta [7]
One apple costs $1.17 
Hope this helps!!
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Assume you are rolling two​ dice; the first one is​ red, and the second one is green. Use a systematic listing to determine the
    5·1 answer
  • Camp Oaks gets 32 boxes of orange juice and 56 boxes of apple juice.Each shelf in the cupboard can hold 8 boxes of juice. What i
    14·2 answers
  • What's the radius of a circle with an area of 64 square feet?
    15·2 answers
  • Is the following shape a square? How do you know?
    5·1 answer
  • How was the question 7+7+7 = 21 and 3×7 = 21 related ?
    7·2 answers
  • Consider the line through (-1, -4) and (1, 2).<br>  What is the slope (m) of the line?<br>​
    9·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 4x - 3y = 15.
    13·1 answer
  • Some one plzz help this is my third time asking this question
    8·2 answers
  • Which equation represents the line that perpendicular to the graph of 4x+3y=9and pases through (-2,3)
    10·1 answer
  • Math help please show work due in 1 hour please help :3
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!