1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
11

Mole Conversion: What is the mass of 3.13 x 10^23 molecules of carbon dioxide?

Mathematics
2 answers:
tino4ka555 [31]3 years ago
6 0

Answer:

the mass of co2 and k2 and H6

kolbaska11 [484]3 years ago
3 0

Answer:

it is

Step-by-step explanation:

The number of moles will be simply the number of molecules divided by Avogadro's number, so

3.01

×

10

23

6.02

×

10

23

=

0.5

m

o

l

Since the molar mass of

C

O

2

is

44

g

m

o

l

−

1

, the mass of

C

O

2

will be

22

g

.

You might be interested in
Please help me out with this!
CaHeK987 [17]

third

hope it helps you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dsinfingidsnfidddididiididididpatio
Dominik [7]
Dfggyiopoigsaqwetyyggfffffff
7 0
2 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
18. Doreen picked 2.33 kg of grapes. She gave 800 g of the grapes to her brother and then shared the remaining grapes equally wi
Nikitich [7]

---------------------------------------︵‿︵‿୨♡୧‿︵‿︵--------------------------------------

Answer:

765 grams

Step-by-step explanation:

Exchange:

2.33 kg = 2330 gr

Grams of grapes that are left after giving 800 grams to her brother:

2330 - 800 = 1530 gr

Grams of grapes each sister will get if Doreen shares the remaining equally:

1530 : 2 = 765 gr

--------------------°✧° Pls mark me as °♡°(ꂧ ꁞ ꂧ)°♡° Brainliest °✧°--------------------

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help it it A B C or D
dusya [7]
Yep b. lol ibshshshshah
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. Suppose U= {1,2,3,4,5,6,7,8,9,10} is the universal set and Q= {3,6,9}. What is Q'?
    7·1 answer
  • The cost to a store for a box of cereal is $2.50. The store is selling the box of cereal for $3.50. What is the percent of marku
    6·2 answers
  • Click image to see it all;)))​
    11·1 answer
  • Shannon wants to buy 4 coffee mugs for the lowest amount.a set of 4 mugs costs £12
    5·1 answer
  • This is for jassy sleepy and.., umm some one els with an ice cream avitar.
    8·1 answer
  • NO ONE IS HELPING ON THIS SITE, PLEASE HELP MEEEEE
    14·2 answers
  • Help! Give brainliest!
    13·2 answers
  • Someone pls help me on this! ASAP pls I’ll mark you as a brainliest.
    15·2 answers
  • PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS ASAP PLS PLS
    8·1 answer
  • Please help this test is a big part of my grade!<br> (will give brainliest)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!