Answer:
A and B
Step-by-step explanation:
Answer:
circumference of a circle = 2*pi*radius
just multiply 3.14 (pi) by 2 by the radius/diameter divided by 2
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Answer:
6 hours.
Step-by-step explanation:
A day is 24 hours. So in this case, 3 quarters of a day will be 18 hours, half a day is 12 hours, and a quarter of a day will be 6 hours.