1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
2 years ago
7

I HAVE 2 MORE QUESTIONS AFTER THIS 20 POINTSSS!

Mathematics
2 answers:
zmey [24]2 years ago
7 0

Answer:

4.08*10^4

Step-by-step explanation:

ioda2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

you have to do 49000 - 8200 which is 40800, and in scientific notation, that is 4.08 * 10^4

You might be interested in
How would you find a number between 3.2 and 3.26
Airida [17]

3.25 is the answer so copy down the answer its right


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
MrRa [10]

Answer:

0.97 per ball

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of items

8.74 /9

0.97111

Rounding to the nearest cent

0.97

5 0
3 years ago
Which table shows a proportional relationship
liraira [26]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If you simplify all the fractions in the second chart, they result is always 1/3, so they are proportional.

8 0
2 years ago
JS
kari74 [83]

Answer:

The area of the triangular section is 12 square units. The area of the entire figure is  60  square units.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Solve for g. g/20 ≤5
Nadusha1986 [10]

\frac{g}{20}≤5

Multiplying by 20 in all sides gives:

g≤(20×5)

Answer: g≤100



4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help and dont just say hope you get it​
    14·1 answer
  • Does each equation represent exponential decay or exponential growth?
    10·1 answer
  • Juli uses 12 oz of cheese in her potato soup recipe. Her recipe yields 8 servings. If juli needs enough for 20 servings how many
    7·1 answer
  • Divide (24x^2-16x+18)÷(4x+2)
    14·1 answer
  • Jack and Andrea want to create a right triangle together using values of x and y and the polynomial identity to generate Pythago
    9·2 answers
  • You are at a restaurant and your bill comes to $28.52. You need to add the sales tax which is 6%. You have one $20 bill, two $10
    15·1 answer
  • What is 4/7 divided by 5
    13·1 answer
  • Which ordered our is a solution for this system of linear inequalities?
    7·1 answer
  • How to be good at math??? ​
    11·1 answer
  • If your scientific notation is 2.420 x 10° g (2.420 E 5 g), which direction would you move the decimal point to get the scientif
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!