Answer:
I think D. If I'm wrong I'm sorry
Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:The correct option is C = 0.98%
Explanation:
Ok so we do 25.50 - 2.80 because its being taken out
then we divide the answer we get by 10
or multiply it by .10
Hope this helps :)
Answer:
the earning per common share is $3.83 per share
Explanation:
The computation of the earning per common share is shown below
= Net income ÷ weighted number of outstanding shares
= $1,143,000 ÷ (298,000 shares)
= $3.83 per share
We simply divided the net income from the weighted number of outstanding shares so that the earning per share could be determined
hence, the earning per common share is $3.83 per share
Revenues - Asset
Expenses - Liability