1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
2 years ago
12

The advantages of wireless networks include( select all that apply)

Business
1 answer:
BigorU [14]2 years ago
4 0

Answer:

increased flexibility

increased transmission distance

You might be interested in
Which is NOT an advantage of a mutual fund?
denpristay [2]

Answer:

I think D. If I'm wrong I'm sorry

7 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
The Phelps Company's common stock is currently trading for $25.50 per share. The stock is expected to pay a $2.80 dividend at th
Lynna [10]

Answer:The correct option is C  = 0.98%

Explanation:

Ok so we do 25.50 - 2.80 because its being taken out

then we divide the answer we get by 10

or multiply it by .10

Hope this helps :)

3 0
2 years ago
At December 31, 2020 Bramble Corp. had 298000 shares of common stock and 9800 shares of 6%, $100 par value cumulative preferred
Vika [28.1K]

Answer:

the earning per common share is $3.83 per share

Explanation:

The computation of the earning per common share is shown below

= Net income ÷ weighted number of outstanding shares

= $1,143,000 ÷ (298,000 shares)

= $3.83 per share

We simply divided the net income from the  weighted number of outstanding shares so that the earning per share could be determined

hence, the earning per common share is $3.83 per share

5 0
2 years ago
Accrued Revenues are a/an
mamaluj [8]
Revenues - Asset
Expenses - Liability
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The beginning balance in Cash was $3,500. Additional cash of $2,000 was received. Checks were written totaling $2,500. The cash
    8·2 answers
  • The journal entry to record a return of merchandise purchased on account under a periodic inventory system would be
    6·1 answer
  • Marketing is considered both an art and a science. how do the 4ps, or marketing mix, help us bridge the gap between art and scie
    13·1 answer
  • Because scarcity exists, any strategy for allocating scarce resources must address A) for whom to produce, what to produce, and
    11·2 answers
  • The athletics department at your university currently sells 50,000 tickets to football games at an equilibrium price of $40 each
    15·2 answers
  • is the amount of time an activity can be delayed from its early start without delaying the planned project finish date. a. Free
    9·1 answer
  • Although gdp is a reasonably good measure of a nation's output, it does not necessarily include all transactions and production
    13·1 answer
  • Marcus is a self-employed marketing consultant. He is good at helping his clients with their marketing challenges; however, he i
    6·1 answer
  • a customer holds 1000 shares of abc stock valued at 80 in a margin account. the debit balance in the account is 35000. abc decla
    14·1 answer
  • Alexandria's Dance Studio is currently an all-equity firm with earnings before interest and taxes of $338,000 and a cost of equi
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!