Answer:
Step-by-step explanation:
7
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
Answer:
The two lines are not parallel.
Step-by-step explanation:
Every linear equation follows this structure:
y = mx + b
y is the y value
x is the x value
m is the gradient/slope of the line
b (or sometimes c) is the y-intercept of the line
Firstly, we have to get the y term on one side by itself.
6x + y = -1
-6x -6x
y = -6x - 1
-2x -5y = 1
+2x +2x
-5y = 2x + 1
Secondly, we make it so the y term is just the y value.
The first equation is already like this, so we don't need to do anything to that.
-5y = 2x + 1
÷ -5 ÷ -5
y = (2x + 1) / -5
This can be expanded and simplified to:
y = -2/5x - 1/5
Thirdly, we have to compare the slopes and y-intercepts.
y = -6x - 1
y = 2/5x - 1/5
If the slopes are the same and the y-intercepts are different, they are parallel. However, the slopes are different, therefore they are not parallel.
The speed of a yacht traveling a distance of 1.357 km in 165 minutes is 0.5 km/h
<h3>What is Speed?</h3>
The speed of an object is the distance covered by the object in respect to time.
Mathematically:
![\mathbf{Speed = \dfrac{distance}{time}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7BSpeed%20%3D%20%5Cdfrac%7Bdistance%7D%7Btime%7D%7D)
![\mathbf{Speed = \dfrac{1.375 \ km}{165 minutes }}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7BSpeed%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.375%20%5C%20km%7D%7B165%20minutes%20%7D%7D)
- We know that 60 minutes = 1 hour
- 165 minutes = 2.75 hours
![\mathbf{Speed = \dfrac{1.375 \ km}{2.75 \ hours}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7BSpeed%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.375%20%5C%20km%7D%7B2.75%20%5C%20hours%7D%7D)
Speed = 0.5 km/hour
Learn more about calculating speed here:
brainly.com/question/4931057
Answer:
The answer will be 5.701
Step-by-step explanation:
Find the square root of the area of the square