1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
4 years ago
5

Can i call the post office to check on a package

Business
1 answer:
Greeley [361]4 years ago
7 0
Yes, you can call the post office to check on a package
You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Orel's credit card has an APR of 12.15% and a grace period of 16 days, and Orel pays his balance in full every month. If his las
Aneli [31]
. yes, because he didnt pay within the grace period 
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Comfort Cloud manufactures seats for airplanes. The company has the capacity to produce​ 100,000 seats per​ year, but currently
trapecia [35]

Answer:

Decrease by $ 186,000

Explanation:

Variable Mfg. Cost $ 270

Variable Marketing $ 100 + increased by 2 per unid = $ 102

Total Variable $ 372

NOW Sales Price $ 310

Less Total Variable Cost 372

= Contribution Margin $ -62

Times units sold × 3000

= losses $ 186,000

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to the law of supply, price and quantity move
gayaneshka [121]

Answer:

along a track in the same direction.

Explanation:

According to the law of supply, the price of the goods increases with an increase in the quantity of the goods supplied. Similarly, the price of the goods decreases with a decrease in the quantity of the goods supplied. This means that the price and quantity are directly proportional to each other. The price and quantity will move along a track in the same direction respectively.

6 0
3 years ago
1. If the price of the share grows as the company grows, how does buying 25 points
Simora [160]

Answer: b. An investor will be able to sell these shares for a higher price and make a profit.

Explanation:

Capital gains are a way to earn a return from owning stock in a company. They involve buying stock at a certain price and then selling the stock when the price increases. The difference between the selling and the buying prices is your capital gain.

This is the benefit to the investor here. If they buy a stock that grows with the company. They will be able to sell at a higher price eventually such that they will make a capital gain.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the following advice from most financial advisors to solve the problem. ∙ Spend no more than 28% of your gross monthly incom
    11·1 answer
  • What are the 3 Skills listed for a roofer?
    14·2 answers
  • Teenage entrepreneurship is growing especially in the _____ industry
    9·2 answers
  • Suppose taxpayers are given a one-time only rebate on previous taxes paid. If consumers spend all of their tax rebate checks, wh
    8·1 answer
  • A 12-month insurance policy was purchased on Dec. 1 for $3,600 and the Prepaid insurance account was increased for the payment.
    7·1 answer
  • The difference between a secured loan and unsecured loan is that the secured loan is
    8·2 answers
  • In accounting for uncollectible receivables, the balance in Allowance for Doubtful Accounts will directly impact the amount of t
    8·1 answer
  • what type of resolutions are acted on without debate and without requiring memebrs to tread the resolution?
    15·1 answer
  • Jacqueline, a brilliant new ph.d. in economics, has turned down many job offers because she hopes eventually to teach at one of
    8·1 answer
  • I need to make sure of my answer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!