1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
2 years ago
8

6x 4y y 5 -2 3x 6 how can I solve this

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]2 years ago
5 0

Answer:

Look below at the image I have provided for you <3

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

You might be interested in
How would you translate this situation below into an algebraic expression?
Natasha2012 [34]
Dime value: $0.10
Nickel value: $0.05

For this word problem, you are asked to create an algebraic expression (an equation) for the unknown variables. 

Now, we know that a dime is worth $0.10 or 10 cents and a nickel is worth $0.05 or 5 cents. So, all you would have to do is create an equation that takes those values into account. 
5n + 10d

Your algebraic expression would be B. 5n + 10d

I hope this helps!
5 0
3 years ago
What is the value of this expression when a = 4, b= -5, and c= -7?<br> a + 2bc<br> 3a ?
sladkih [1.3K]

Answer:

1) -66

2)

Step-by-step explanation:

Given:

a=4

b=-5

c=-7

=a+2bc

=4+2*-5*7

=4+(-10*7)

=4-70

=-66

=3a

=3(4)

=12

Hope this helps ;) ❤❤❤

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could someone help? I got my answer, but I want to check if I’m right.
Taya2010 [7]

Hope it helps you........

3 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Alternate interior angles
FromTheMoon [43]
Angle 3 and 5 are alternate interior angles, please mark me Brainliest!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Abigail bought 15 chicken wings for $3. What was the cost of the wings in wings per dollar? Express your answer in simplest form
    11·2 answers
  • Given f(x)=7(9−x)−4, what is the value of f(−1) ?<br><br> Enter the answer in the box.
    7·2 answers
  • Prove the following statements: S Subset S Union T T Subset S Union T S Intersection T Subset S S Intersection T Subset T.
    6·1 answer
  • ..1+4=5. 2+5=12. 3+6=21. 8+11=40 or this could be 96 which is right and why
    7·1 answer
  • Find T​, N​, and kappa for the plane curve Bold r left parenthesis t right parenthesis equalsleft parenthesis 7 Bold cos t plus
    11·1 answer
  • What is the answer please answer fast
    6·1 answer
  • Solve and graph 12-3a&gt;18a
    5·1 answer
  • find the y-intercept and x-intercept of the line. -5x+6y Write your answers as exact values. Do not write your answers as ordere
    10·2 answers
  • 1. Rp5.05
    13·1 answer
  • 1. What should be done to these equations to solve the system of equations by elimination? 2+y=12 5x - 3y = -3​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!