Dime value: $0.10
Nickel value: $0.05
For this word problem, you are asked to create an algebraic expression (an equation) for the unknown variables.
Now, we know that a dime is worth $0.10 or 10 cents and a nickel is worth $0.05 or 5 cents. So, all you would have to do is create an equation that takes those values into account.
5n + 10d
Your algebraic expression would be B. 5n + 10d
I hope this helps!
Answer:
1) -66
2)
Step-by-step explanation:
Given:
a=4
b=-5
c=-7
=a+2bc
=4+2*-5*7
=4+(-10*7)
=4-70
=-66
=3a
=3(4)
=12
Hope this helps ;) ❤❤❤
Hope it helps you........
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Angle 3 and 5 are alternate interior angles, please mark me Brainliest!