1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
9

5 divided by 5+4 x 12

Mathematics
2 answers:
Dvinal [7]3 years ago
8 0

Answer: 49 is the answer

AleksandrR [38]3 years ago
3 0

Answer:

49 :))

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Xiao bought 4<br>gallons of gas that cost $2.50 per gallon<br>What is the total cost of the gas?​
djverab [1.8K]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

If 1 Gallon Cost 2.5$ and He Bought 4, Then Multiply 2.5 with 4 and we get the answer which is 10....

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?
valentinak56 [21]

Answer:

$6.08 per pound

Explanation:

30 ounce ⇒ $11.40

conversions:

  • 16 ounce ⇔ 1 pound
  • 1 ounce ⇔ 0.0625 pound

solve:

  • 0.0625(30) pound ⇒ $11.40
  • 1.875 pound ⇒ $11.40
  • 1 pound ⇒ $6.08
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dogs in the GoodDog Obedience School win a blue ribbon for learning how to sit, a green ribbon for learning how to roll over, an
Elan Coil [88]

There are 17 dogs who have not learned any tricks.

7 0
3 years ago
Mrs. Evans gave her class a 100-page reading assignment. After 2 days, Kya and
Zarrin [17]

Answer:

so the answer is 20 because u know how she take it for days

4 0
3 years ago
What is 72 ounce in 2 steaks as a unit rate
Ilya [14]
The unit rate in this scenario is the number of ounces per steak/in one steak.

72 oz/2 steaks= 36 oz per steak

Final answer: 36 oz per steak
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an expression that represent the sum of r and 7
    8·1 answer
  • -5.20 • 3.7 please help
    8·2 answers
  • 10. A band Martha likes just released a new
    7·1 answer
  • Tell whether the ordered pair is a solution of the equation y=4x; (2,8)
    10·2 answers
  • Last year 726 voted in the student council election at school. This year 721 students voted what was the percent of increase in
    12·1 answer
  • How many solutions?<br> 2x + 6 = 3(x + 2) - x
    13·1 answer
  • How do I solve this?
    15·1 answer
  • 2{ 5[7 + 4(17 - 9) - 22]}
    5·1 answer
  • Please help all of it, tysm
    12·1 answer
  • Pls help i really need it
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!