1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
3 years ago
12

I need help with this one Eight cookies cost $12. At this rate, how much will 10 cookies cost?

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
3 0

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

12/8 = 1.5 = 1.50 per cookie

1.50* 10 = 15

You might be interested in
A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and tes
hammer [34]

Answer:

a) The probability that this whole shipment will be​ accepted is 30%.

b) Many of the shipments with this rate of defective aspirin tablets will be rejected.

Step-by-step explanation:

We have a shipment of 3000 aspirin tablets, with a 5% rate of defects.

We select a sample of size 48 and test for defectives.

If more than one aspirin is defective, the batch is rejected.

The amount of defective aspirin tablets X can be modeled as a binomial distribution random variable, with p=0.55 and n=48

We have to calculate the probabilities that X is equal or less than 1: P(X≤1).

P(X\leq1)=P(X=0)+P(X=1)\\\\\\P(0)=\binom{48}{0}(0.05)^0(0.95)^{48}=1*1*0.0853=0.0853\\\\\\P(1)=\binom{48}{1}(0.05)^1(0.95)^{47}=48*0.05*0.0897=0.2154\\\\\\P(X\eq1)=0.0853+0.2154=0.3007

8 0
3 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
There are eight boxes. Each box holds one sweater. There are 3 blue, 2 brown, 1 green, and 2 red sweaters. What is the probabili
Reil [10]

3 + 2 + 1 + 2 = 8, which is the amount of sweaters.
The probability of a brown sweater is 2 / 8 = 0.25
And the probability of a green sweater is 1 / 8 = 0.125.

Multiply the two probabilities together to get the probability of choosing brown then green:
0.25 * 0.125 = 0.03125.

To convert a decimal to fraction, you multiply the numerator and denominator, or in this case \frac{0.03125}{1} by 1000 which gets \frac{31.25}{1000}

Which can be simplified to:
\frac{1}{32}.

Hope this helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP FAST 10 POINTS !!
Ray Of Light [21]
The rate of change is -6 because it’s being subtracted by 6 each time.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is an algebraic rule that describes 1,4,2,8,6,24,22
vitfil [10]

Answer:

Time 4 minus 2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!! Compare the two groups of data. Which BEST describes the data? A) the spread of data for boys is 2 centimeters gr
    7·2 answers
  • Please help i'm so confused
    10·1 answer
  • Is the line through points P(0, 1) and Q(5, 0) parallel to the line through points R(–4, 3) and S(–5, 4)? Explain.
    11·1 answer
  • Ron has a bag containing 3 green pears and 4 red pears he randomly selects a lead then randomly selects another pear without rep
    10·1 answer
  • How does writing an equation help you solve a problem.
    6·2 answers
  • 4x – 8 = 12<br> 4x - 8 + 8 = 12 + 8<br> 4x = 20<br> 20<br> h
    8·1 answer
  • You need at least $535 to go on a trip to California. You have already save $200. You decide to save an additional $25 per week.
    11·2 answers
  • Denise gets paid $600 an hour plus $430 commission on her sales. If her paycheck this week was $700, how many hours did she work
    9·1 answer
  • Plz help will make the Brainly
    7·2 answers
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $26 plus an additional $0.13 for each minute of calls. Plan B costs $17 p
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!