1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
10

A package of 6 pairs of insulated gloves costs 38.34. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
1 answer:
devlian [24]3 years ago
4 0

Answer:

6.39

Step-by-step explanation:

divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:

38.34/6=6.39

You might be interested in
4x = -20 Solve for x
malfutka [58]

Answer:

x = -5

Step-by-step explanation:

x = -20/4 = -5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
My stoopid ahh needs help with something else someone HELP
Pepsi [2]
B because you don’t know exactly how many times she’s gonna grab the marbles
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you simplify this equation
Inga [223]
1) -2/2i
2) you divide the 2's
3) -1/i
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eight more than the product of two and a number x
-BARSIC- [3]

8+2x

That will be the answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last month, when Joe took his puppy to the veterinarian, the puppy weighed 5.4 pounds. This month, the puppy weighed 7.56 pounds
tino4ka555 [31]

<u>Answer:</u>

40%

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given that last month, Joe's puppy weight 5.4 pounds while this month, the puppy weighed 7.56 pounds.

We are to find the percentage increase of the weight of the puppy

We know that the formula of percentage increase if given by:

<em>Percentage increase = (new value - initial value)/initial value × 100</em>

So substituting the given values to get:

Percentage increase in puppy's weight = \frac{7.56-5.4}{5.4} \times 100 = 40%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer this for 99 points<br><br> 300 x 200 x 1000^ 30
    12·2 answers
  • Plz help! Is this right? Question is below!
    8·1 answer
  • The Jones family and the Smith family both went out for a night at the movies. The Jones family bought 5 drinks and 2 bags of po
    15·1 answer
  • Write an equation in point slope form for the line through the given point with the given slope (4,-6); m=3/5
    11·2 answers
  • Solve x²-24x+14=0 by completing the square. what are the solutions​
    5·1 answer
  • 90,100,120,120,140 calculate the median distance
    5·1 answer
  • Determine the average rate of change from x = 0 to x = 4
    5·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIST
    8·2 answers
  • A car is traveling at a constant speed of 60 miles per hour. How many feet does it travel in 10 seconds?
    10·1 answer
  • Kyra is traveling to Canada and will exchange $250 into Canadian dollars. The current exchange rate of $1 US is equal to $1.03 C
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!