1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
2 years ago
15

4(a+2)=14-2(3-2a)

Mathematics
1 answer:
mylen [45]2 years ago
6 0

Answer:

All real numbers

Step-by-step explanation:

There is 3 possible solutions to a linear equation:

  • One solution -a unique x value that makes the equation true
  • No solution - a false statement is given after solving without a value for x
  • Infinite solution - a true statement is given after solving without a value for x

Solve using inverse operations:

4(a+2)=14-2(3-2a)

4a+8=14-6+4a

4a-4a+8=8+4a-4a

8=8

Is 8=8? Yes. Therefore this is a true statement with no value for x. Infinite solutions or all real numbers.


You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST
Maru [420]

Answer:

sry man

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Tara has 3 over 4 cup of ice cream. How many 1 over 5 -cup servings are in 3 over 4 cup of ice cream?
qwelly [4]

Answer:

0.15 cup servings

Step-by-step explanation:

sorry if its wrong idk

8 0
3 years ago
Find the slope given the points (2, −7) and (−1,<br> 6).
lesya [120]

Answer:

The Slope= -13/3

y-intercept= (0,5/3)

Step-by-step explanation:

m= change in y/change in x

m= y2-y1/x2-x1

m=6-(-7)/ -1-(2)

m=-13/3

4 0
2 years ago
What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
ss7ja [257]
2.50 / 5 = 0.50 per oz
6 0
3 years ago
Help me please find which ones are the right triangles (10 points )
Sedbober [7]

Answer:

i can't delete my answer but at first i thought it was just #7 but then i paid attention to the others and they all look like right triangles but idk fs sorry

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What's 7.2j = $93.24
    10·1 answer
  • Last month, Jim ate 4 strawberries. Finn ate 1/8 as many strawberries as Jim did. How many strawberries did Finn eat?
    12·2 answers
  • The baseball team is ordering hats for the upcoming season. The hat company
    14·1 answer
  • Melissa has been given a list of 3 bands and asked to place a vote. Her vote must have the names of her favorite and second favo
    15·1 answer
  • I HAVE UNTIL 3:30 PLZ HELPPPP 40 POINTS AND BRAINLIEST
    15·1 answer
  • A local community center built a rectangular basketball court using 100 feet of fence. They used part of one side of the buildin
    9·1 answer
  • An study is planned to compare the proportion of men who dislike anchovies with the proportion of women who dislike anchovies. T
    10·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Solve each system of inequalities by graphing. x&gt;2 y&lt;4​
    6·2 answers
  • Which of the following is the algebraic representation for a translation 7 units left and 6 units up?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!