1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
9

Your school raised 125% of its fundraising goal. The school raised $6750. What was the goal?

Mathematics
2 answers:
lozanna [386]3 years ago
7 0
Let, the Goal = x
It would be: x * 125% = 6750
x * 1.25 = 6750    [ 125% = 1.25]
x = 6750 / 1.25
x = 5400

In short, Your Answer would be $5400

Hope this helps!
ziro4ka [17]3 years ago
6 0
If the school raised 6750 and that was 25% more then the goal you will need to divide 6750 by five and then multiply it by 4 which equals ANSWER : 5400 dollars
You might be interested in
Write an equation of a line that is parallel to x=8 and that passes through the point (-3,-2)
alukav5142 [94]
The answer is 22 because you have 8 then you multiply 3 that gives you 24 then you subtract 2 and that. gives. you 22
3 0
3 years ago
M ∠4 = 2x°, m ∠2 = (4/3)x°, m ∠3 = 20°, find x.
anygoal [31]

The answer is c, b/c...

20+(4/3)x=2x


 -(4/3)x -(4/3)x


 20=(2/3)x


 20/(2/3)=(2/3)x/(2/3)


 A: 30=x

7 0
4 years ago
Simplify h= 105sin (0.0698(90+1)) + 105
IrinaK [193]

Answer:

h= 116.616

Step-by-step explanation:

we have

h= 105sin (0.0698(90+1)) + 105

step 1

Solve (90+1)

h= 105sin (0.0698(91)) + 105

step 2

Solve 0.0698(91)

h= 105sin (6.3518) + 105

step 3

Solve sin (6.3518)

h= 105(0.11063) + 105

step 4

Solve 105(0.11063)

h= 11.616 + 105

step 5

Solve 11.616 + 105

h= 116.616

5 0
3 years ago
Answer please, id appreciate some help:)?
Tems11 [23]
I believe that the answer is c but if you wanted to make sure you could figure out the correlation on a graphing calculator.
3 0
4 years ago
6) Which is the best deal?<br> 3.45 lbs for $3.58<br> $10.23 for 10.43 lbs
kirill115 [55]

Answer:

3.45 lbs for $3.58 because your getting 3 pounds of the item for 3 dollars.

Step-by-step explanation:

3.45 lbs for $ 3.58 is cheaper than 10.43 lbs for 10.23

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kimberly goes on a road trip; her car gets 25 miles per gallon (mpg) and gas costs $3.24 per gallon. Let n represent the number
    8·1 answer
  • The vertex of a parabola that opens downward is at (0, 4). The vertex of a second parabola is at (0, –4). If the parabolas inter
    11·2 answers
  • Solve the inequality
    7·1 answer
  • Please help me with this problem
    12·1 answer
  • Fingernails grow about 1.5 inches per year. How long would it take to grow nails 37 inches long? (PLEASE SHOW YOUR WORK)
    5·1 answer
  • Side AB of square ABCD is parallel to the Y axis and the perimeter of ABCD is 36. If the coordinates of point B is (5,17) . What
    9·1 answer
  • What is the domain of the function 1x)= 2
    12·1 answer
  • Complete the following statement about the given rectangular and triangular pyramids:
    14·1 answer
  • Adelyn sold an inverter at a profit percentage of 25%. If she earns Rupees 1500 profit, then what was the selling price of the i
    10·1 answer
  • Which equation justifies why seven to the one third power equals the cube root of seven?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!