1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
3 years ago
8

4. Evaluate the expression for the given value of each variable.

Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]3 years ago
5 0

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

5a2-7-b3

5*a*2-7-b*3

5\cdot \left(-2\right)\cdot \left(2\right)-7-\left(-3\right)\cdot 3

Therefore, -18 is your answer.

Hope this helped! :)

You might be interested in
Use substitution to solve the system of equations.
kakasveta [241]

Answer:

C (let me know if I am wrong!)

Step-by-step explanation:

We need to solve the equation.

If 5x+y = -24, then -24 - 5x = y.

x+ 3(-24-5x) = -2

= -14x-72=-2

= -14x-72+72=-2+72

= -14x=70

= -5

If x = -5, then -5 + 3y = -2.

3y = -2+5

3y = 3

y=1

So the answer is C.

4 0
3 years ago
a recipe for ice-cream includes 3/4 cup of milk, 1/3 cup cream, and 1/8 cup sugar. which shows the amounts from least to greates
Nina [5.8K]
1/8 = .125
3/4 = .75
1/3 = .333""

1/8, 1/3, 3/4.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Delicious77 [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read the complete problem before answering.
lisabon 2012 [21]

1 1/8 = 1.125

2 2/8 = 2.25

1.125 +2.25 = 3.375 yards total

n = 3.375 x 4.30

n = 14.5125 rounds to $14.51 total

7 0
3 years ago
A 2-gallon bucket of paint costs $58.24. What is the price per cup?<br> Hehe pleaseee .
mina [271]

Answer:

$1.82 per cup

Step-by-step explanation:

REMEMBER:16cups per gallon

2 x 16 = 32

58.24 divided by 32 = 1.82

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The middle 5 in 0.555 is 1/10 the value of the 5 to its
    11·1 answer
  • What does writing a number in standard form mean in fourth grade math?
    14·1 answer
  • What is the value of x? Assume that the line is tangent to the circle.
    6·2 answers
  • Help as soon possible thank you ​
    11·1 answer
  • Can anyone help check if my calculation is correct or wrong?
    7·2 answers
  • An inscribed angle subtends a semicircle if and only if the angle is a
    15·1 answer
  • Your total cost for lunch is $18.50 for food and $1.48 for tax. A. Find the percent of sales tax on the food total. B. Find the
    7·1 answer
  • Triangle ABC is similar to triangle DEF. how long is EF?<br> A) 4<br> B) 10<br> C) 14<br> D) 12
    13·1 answer
  • What’s this answer I forgot it
    6·1 answer
  • Please please please help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!