1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
7

A store purchases an item wholesale for 60$ and marks it up by 70 percent if there is a 7 percent tax on the item how much will

the item cost
Mathematics
1 answer:
seropon [69]3 years ago
6 0

Answer:

109.14

Step-by-step explanation:

to Start off do 60 x .70, then add the answer to 60, then multiply by .07 then add that to 102, for the answer of 109.14

You might be interested in
(07.06) z > 34. Which of the following statements is the best way to describe the value of z? The value of z is less than 34.
laiz [17]
The value of z is more than 34. This question is ... Ehhh. very tricky, with bad answer choices...
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Check the image needed more words :p
Olin [163]
I got 16.8 , but she’ll need roughly 17 gallons of paint :)

how i did it :

1. so you know she’ll need 4/5 per book case, and there are 16 bookcases.
2. So you do 16 x 5, then you get 84
3. and you divide 84 by 5. and you’ll get 16.8, that’s how many gallons of paint she needs
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2010, Utah had a population of about 2.8 x 106. The same year, Wyoming had a population of about 5.6 x 105
Amanda [17]

Answer:

thank you so much

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Celeste makes a conjecture that the perimeter of a square whose sides are an odd
xxTIMURxx [149]

Answer:

top left

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The greatest common factor of 45+9x
Tomtit [17]

9 (x + 5) the greatest common factor is 9

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A bottle manufacturing company pays $4,312 a month in utilities, and the average production cost per bottle is $0.65. The revenu
    13·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • henry can write 5 pages of his novel in 3 hours at this rate ,how many pages can Henry write in 8 hours
    9·1 answer
  • Divide Whole Numbers - Tutorial - Level D<br><br> ) What is 859 - 3?
    7·1 answer
  • Prove each statement that is true and find a counterexample for each statement that is false. Assume all sets are subsets of a un
    15·1 answer
  • Giving brainliest! Please give me the working out for the answer
    12·1 answer
  • Heyy! i’ll give brainliest please help.
    10·2 answers
  • Henry divided his socks into five groups. Let s represent the total number of socks. Which expression and solution represent the
    10·1 answer
  • Plsss answer this for meeeee
    15·1 answer
  • I don’t understand this problem
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!