1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
14

Matt enjoys seeing for himself how things are going in his department. often you can find matt out in the area visiting his empl

oyees and listening to them talk about their work. matt is using which control? technique?
Business
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
7 0
Matt is using supervision, literally supervising his employees, as he is <span>providing knowledge, helping to organize tasks, enhance motivation, and monitoring activity and results. Listening them talking about their work would be the counseling nature aspect of supervision.</span>
You might be interested in
A bank loaned out 19,000 part of it at 6% interest per year and the rest at 14% per year. if the interest recieved in one year t
Ksju [112]
Let x be the part of 19,000 that was loaned out at 6% such that the remaining 19,000 - x was loaned out at 14%. The interest is calculated by the equation,

    I = P x i x n

where P is the principal amount, i is the interest, n is the number of years. Substituting the known values,

   2000 = (x)(0.06) + (19000 - x)(0.14)

The value of x from the equation above is 8250.

Hence, 8,250 was loaned out at 6%. 
6 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Ramos is an aggressive investor and likes to win at everything. He knows that it is impossible to win or beat the averages all o
Kamila [148]
The correct answer would be index mutual fund
3 0
3 years ago
If you had to pay for your “wants” on your own, how does that affect your ability to acquire them?
Alisiya [41]

Answer:

yes

Explanation:

If you have to buy it yourself you will have the risk of losing hard earned money, so you end up conteplating weather you really want it.

4 0
2 years ago
Balance sheet and income statement data indicate the following: Bonds payable, 6% (issued 2000, due 2020) $1,200,000 Preferred 8
9966 [12]

Answer:

The correct option is A,5.72 times

Explanation:

The number of times that interest charges gives a sense of how financial stable is in its ability to pay interest on bonds as at when due.It is key consideration for prospective bondholders when assessing whether to buy bonds in a particular company

Number of times interest charges earned=net income before interest/interest

net income before interest charges=net income+interest charges

net income is $340,000

interest charges=$1,200,000*6%=$72,000

net income before interest charges=$340,000+$72,000=$412,000

number of times interest was earned=$412,000/$72,000=5.72

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Schnusenberg Corporation just paid a dividend of D0 = $0.75 per share, and that dividend is expected to grow at a constant rate
    6·1 answer
  • What is the last step in creating a distribution plan?
    15·1 answer
  • Teenage entrepreneurship is growing especially in the _____ industry
    9·2 answers
  • The management of River Corporation is considering the purchase of a new machine costing $380,000. The company's desired rate of
    15·1 answer
  • Bob, CPA, has a client with a strong belief that he is correct about an aggressive but creative tax position. Bob thinks otherwi
    15·1 answer
  • Some companies have been accused of taking advantage of the current social trend of green marketing, positioning their products
    6·1 answer
  • Last year, The Pizza Joint added $6,230 to retained earnings from sales of $104,650. The company had costs of $87,300, dividends
    14·1 answer
  • Many years ago G bought a life policy. Since then G decided to replace that coverage with a policy that was purchased firsthand
    11·1 answer
  • 1. Describe three different types of cash receipts that a business may record. Also identify the
    10·1 answer
  • discuss how businesses can use mind mapping and brainstorming to identify new and innovative business opportunities​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!