Let x be the part of 19,000 that was loaned out at 6% such that the remaining 19,000 - x was loaned out at 14%. The interest is calculated by the equation,
I = P x i x n
where P is the principal amount, i is the interest, n is the number of years. Substituting the known values,
2000 = (x)(0.06) + (19000 - x)(0.14)
The value of x from the equation above is 8250.
Hence, 8,250 was loaned out at 6%.
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
The correct answer would be index mutual fund
Answer:
yes
Explanation:
If you have to buy it yourself you will have the risk of losing hard earned money, so you end up conteplating weather you really want it.
Answer:
The correct option is A,5.72 times
Explanation:
The number of times that interest charges gives a sense of how financial stable is in its ability to pay interest on bonds as at when due.It is key consideration for prospective bondholders when assessing whether to buy bonds in a particular company
Number of times interest charges earned=net income before interest/interest
net income before interest charges=net income+interest charges
net income is $340,000
interest charges=$1,200,000*6%=$72,000
net income before interest charges=$340,000+$72,000=$412,000
number of times interest was earned=$412,000/$72,000=5.72