1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
3 years ago
9

A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost ​$13.25. ​Unfortunately, she breaks

2 more panes while repairing the damage. What is the cost of another 2 panes of​ glass?
Mathematics
2 answers:
Dmitry [639]3 years ago
7 0

Answer:

It is 530

Step-by-step explanation:

Hope this helped have an amazing day/month/year!

yKpoI14uk [10]3 years ago
3 0

Answer:

5,30

Step-by-step explanation:

1325:5=2,65

265.2=530

You might be interested in
Pls help quickkkkkkkkk
Anit [1.1K]

Answer:

the second one

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You are designing the garden of your dream and you are going to start with a blank canvas. That means killing everything before
Aleks [24]

Answer:

2.5 bottles or 3 bottles

Step-by-step explanation:

Given that :

Dimension of lot :

22.5 yds by 20.4 yds

Area of lot = 22.5 * 20.4 = 459 yd²

Volume per bottle of herbicide = 12 fl oz

1.1 fl oz combined with water treats an area of 155 ft²

Number of 1.1 fl oz from 12 fl oz that can be obtained : 12 / 1.1 = 10.90

1 yard² = 9 feet²

459 yard² = (459 * 9) = 4131 feet²

Number of 151 feet² that can be obtained from 4131 feet²

4131 feet² / 155 ft²

= 27.3576 times

= 27.3576 / 10.909

= 2.507

This means he'll have to buy a minimum of 3 bottles if a fraction of a bottle can't be purchased.

7 0
3 years ago
Kathleen wants to plant a small vegetable garden in her yard. She fences off a rectangular area with a length of 25.75 feet and
Fofino [41]

Answer:

A= L x W

A= 25.75 X 10.2

A= 262.65

Step-by-step explanation:

THE AREA OF KATHLEEN'S VEGETABLE GARDEN

5 0
3 years ago
Can someone please help me on this one question?
Katyanochek1 [597]
A+30 = 60
a = 30

a + 2b = 60
30+2b = 60
2b = 30
b = 15

5b - 5c = 60
5(15) - 5c = 60
5c = 15
c = 3

10c + d = 60
10(3) + d = 60
30 + d = 60
d = 30

2d + 6e = 180 - 60
2(30) + 6e = 120
6e = 60
e = 10

4f + 4e = 120
4f + 4(10) = 120
4f = 80
f = 20
5 0
3 years ago
Write the slope-intercept form of the equation of the line described.
tiny-mole [99]
It’s a! hoped this helped you!!!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Zoe is planning to adopt 2 pets. She is equally likely to choose a dog or cat for each pet. Zoe modeled her choices with an expe
    15·1 answer
  • PQ is tangent to the circle at C. In the circle, In the circle, Arc mBC=89. Find mBCP.
    7·1 answer
  • A tidal power plant relies on a dam built ? From a beach into the sun
    13·2 answers
  • The perimeter of a rectangle is 30meter. If the length is twice the width, what is the width?
    9·1 answer
  • 8.
    15·1 answer
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • 36 people attended Quintero’s Super Bowl party. Each person cheered for either the Patriots or the Rams. If 15 people were rooti
    12·1 answer
  • Which inequality represents the sentence below?
    15·1 answer
  • Write the fraction in simplest form. 3/9 *​
    11·1 answer
  • Angelina wins money in a competition. She is given the choice as to how she is paid.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!