1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
2 years ago
5

A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
PtichkaEL [24]2 years ago
4 0

Answer:

the answer is 0.18 because you just dived the 2.88 by 16 and you get your answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I’m thinking of a number. When you multiply it by 3 and subtract 10 you will get a number less than 5. Form an inequality and so
sweet-ann [11.9K]

Answer:

3x-10

Step-by-step explanation:

Let x be equal to the number.

We can use what the question gives us to directly form a mathematical statement. When you multiply it by 3 (3x) and then subtract 10 (3x-10) you will get a number less than 5 (<5). Using this, our mathematical statement would look like this:

3x-10

To find the range of possible values, we must solve the inequality and isolate x.

3x-10

Add 10 to both sides

3x-10+10

Divide both sides by 3

\frac{3x}{3}

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Identify which table shows a direct variation.
DochEvi [55]
Only Table 2 shows direct variation.  Every y value is 7 times the associated x value.



8 0
3 years ago
Sally needs 2/3 of a pound of potatoes. This is 1/3 of a pound more than 4/3 of the potatoes Sally has in her pantry
amid [387]

Lets assume, Sally has X pound of potatoes in her pantry.

So, 4/3 of the potatoes Sally has in her pantry = \frac{4}{3}X

Now, Sally needs 2/3 pound of potatoes and this 2/3 pound of potatoes is 1/3 pound more than that \frac{4}{3}X

So the representing equation will be:

\frac{2}{3} =  \frac{1}{3}+ \frac{4}{3}X

\frac{2}{3} - \frac{1}{3} = \frac{4}{3} X (subtracting \frac{1}{3} from both sides)

\frac{1}{3}= \frac{4}{3}X

1= 4X (multiplying both sides by 3)

X =\frac{1}{4}

So, Sally has \frac{1}{4} pound of potatoes in her pantry.

4 0
3 years ago
F(1)=−2 ,f(2)=−7 ,f(3)=−12 ,f(4)=−17, f(5)=−22 f(1)=−2 ,f(2)=−7 ,f(3)=−12 ,f(4)=−17, f(5)=−22
Hitman42 [59]

Answer:

f(n) = -2 -5(n-1)

7 0
2 years ago
Will give brainliest!
Nadya [2.5K]
It was multiply (z - 12) by 2 because you have to multiply everything in the parentheses
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5x+2y=10; (-2, 9) if -2 is x and 9 is y
    8·1 answer
  • A model of a house has been drawn on a coordinate grid. One corner of the house has
    8·1 answer
  • What is greater 7/10 or 3/6? please show work
    7·2 answers
  • I need help on this question please
    6·1 answer
  • Wallace has a $50 bill. Pizza pies cost $12.25 each. If p represents the number of pizzas he buys, write an expression for the c
    15·1 answer
  • How do I solve this equation?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • How did you determine which value to use for the constant and which value to use for the coefficient?
    8·2 answers
  • A. y=3•3 x<br>b. y=3 x<br>c. y=9 x​
    13·1 answer
  • Find the curl of ~V<br> ~V<br> = sin(x) cos(y) tan(z) i + x^2y^2z^2 j + x^4y^4z^4 k
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!