1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
3 years ago
14

Is this ordered pair a solution to the inequality? (1, 3) 5x+y<-3 A.)No B.)Yes

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]3 years ago
3 0
(1,3) means that x = 1 and y = 3. Let's make substitutions to see what happens with the inequality

5*x + y < -3
5*1 + y < -3 ... replace x with 1
5*1 + 3 < -3 ... replace y with 3
5 + 3 < -3
8 < -3

This is false. The number 8 is NOT smaller than -3. 

So (1,3) is NOT a solution

Answer: Choice A) No
You might be interested in
Dew help me please come on
adell [148]

Answer:

75c-180

420 for 8 customers

Step-by-step explanation:

Her tools cost her 180

-180

she makes 75 per customer

75c

She will make

75c-180

She gets 8 customers

75(8)-180

600-180

420

7 0
3 years ago
The record low temp in Fargo, ND is -37*F. The record high is 109*F. What is the difference in the record high and the record lo
yuradex [85]

Answer:

109 - -37 = 146

Step-by-step explanation:

since you are subtracting a negative, the negative number and the sign cancel each other out. So all you have to do is add.

6 0
2 years ago
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
Can any one help <br> WILL GIVE 30 POINTS
Margarita [4]
The believe the answer is C but I could be wrong, good luck!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of a yardstick ruler is closest in length to which of the following Metric units of measure?
Naddika [18.5K]

Answer:

i believe the answer is 1 meter

Step-by-step explanation:

hope this helpssss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PICTURE INCLUDED!
    11·2 answers
  • What is the area of the following right triangle?
    14·2 answers
  • Joe and 3 friends ate lunch at a cafe. They decided to split the bill evenly. The total bill was $21.84. How much was each perso
    5·2 answers
  • Marie earns $96 in interest each year on an investment what is the rate of simple interest if her principal was $800
    8·1 answer
  • 4. From the given geometrical terms<br>which one is odd? a) S.S.S b) A.A.A c)r.h.s<br>b)<br>d)s.a.s​
    6·1 answer
  • The table can be used to determine the solution of equations, 2x − 2y = 6 and 4x + 4y = 28.
    15·2 answers
  • Mabel spend four hours editing a three minute long video. She edits at a constant rate. How long will it take Mabel to edit a ni
    8·2 answers
  • Which of the following transformations to AABC would NOT preserve size and shape?
    6·1 answer
  • Factor the trinomial<br> x^2+12x+6^2
    8·1 answer
  • What is the median of this data set?<br> 22, 37, 49, 15, 12
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!