Answer: 28
Step-by-step explanation:
If I understand the question correctly, are you implying that 15 more dogs are added to the shelter
Answer:
Step 1: Distributed - to 8 and a
Step 2: Combined like terms or 5a and a
Step 3: Added -1.5 to each side
Step 4: Subtracted 6a from both sides
Step 5: Divided -2 from both sides
Step-by-step explanation:
Answer:
Yes D is the correct answer :)
Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Find the unit rate:
1/4 yd 1(5)
---------- = -------- = 5/4 yards, or 1 1/4 yards, in one hour. This is 1.25 yards.
1/5 hr 4(1)