1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
5

A cereal brand is on sale $2 for 32 oz. If Sally spent $8 on the cereal, how many ounces did she purchase?

Mathematics
2 answers:
mariarad [96]3 years ago
8 0
Answer:
128 ounces
Explanation:
If she spends $8 than that means you multiple 2•4 and that gets you $8 so now you have to multiple 32 by the same number we multipled 2 by which is 4 so 32•4 = 128
Hope this helps! Have a great day
Lelechka [254]3 years ago
3 0

Answer:

it would be 128 because 8 divded 2 is 4. 4 is the number of cereal boxes now multiply 4 x32 which would be 128

You might be interested in
B) The cost price of an article was Rs 4000.Find the marked price of the
sweet [91]

Answer:

Market price = Rs. 6,000

Step-by-step explanation:

Given:

Cost price = R.s 4,000

Profit after discount = 20%

Discount = 20%

Find:

Market price

Computation:

Sales price = Cost price[1+Profit after discount]

Sales price = 4,000[1+20%]

Sales price = 4,800

Market price = Sales price[100/(100 - Discount)]

Market price = 4,800[100/(100 - 20%)]

Market price = Rs. 6,000

7 0
2 years ago
Which is more 1/4 of rhe cheese pizza or 2/5 of the onion pizza
Leni [432]
Who eats onion pizza?

anyway, make bases same

1/4 times 5/5=5/20
2/5 times 4/4=8/20
5/20 vs 8/20
8/20 i bigger

2/5 is bigger

actaully depends on how big th pizza is
cheese could be 12 feet wide and the onion could be 12 inches wide
6 0
3 years ago
What are the solutions to the quadratic equation x? - 16 = 0?
makkiz [27]

Answer:

x^2 = 16

x = \pm 4

Thus the answer is (b)

7 0
2 years ago
Pls help urgently extra points and mark brainlist
HACTEHA [7]

Answer:

Last answer

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the inverse of the function f(x) = 2x– 12?
    5·1 answer
  • Write in word form 7x10,000+5x10+4x1
    15·2 answers
  • Find area of shaded version
    5·1 answer
  • How do u show 20720 in scientific notation
    8·1 answer
  • Scenario: Mike is buying a large pizza. The pizza
    9·1 answer
  • Six boxes are stacked one on top of the other. What is the total height of the boxes when they are stacked if each box is 423cm.
    14·2 answers
  • 5a<br> 2y = 30<br> Complete the missing value in the solution to the equation.<br> (8,
    15·1 answer
  • Stephen Kiprotich, the 2012 Olympic marathon winner, completed the 26.219 miles in 128 minutes. What was his speed in kilometers
    6·1 answer
  • Solve the equation: p-5/p = 3/9
    14·1 answer
  • If 400 kids went to the amusement park and only 120 came back how many got lost?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!