1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
2 years ago
15

What is the value of arctan 0.866?​

Mathematics
1 answer:
vodka [1.7K]2 years ago
4 0

Answer: 0.713709862 rad

Step-by-step explanation:

You might be interested in
(15 points) what steps do i take to determine if y+3x^3=9 is linear
Annette [7]

Answer:

Answers are below

Step-by-step explanation:

Step 1: Graph the function

Step 2: Identify the type of function. This can be done by looking the exponents

Step 3: Since the exponent is 3, the function is not linear, but instead a cubic function.

I graphed this equation below.

If this answer is correct, please make me Brainliest.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
Arthur starts his first workout routine by doing 10 push-ups. Each workout after the first, he plans to do 2 more push-ups than
Reptile [31]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

10 + (20x2) = 50

4 0
3 years ago
Solve for x <br> 5x - 3 = 12
Mamont248 [21]

Answer:

5x - 3 = 12

5x = 15

<u>x = 3</u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Campers Counselors The ratio of campers to counselors at Camp Brady is five to two. As enrollment changes, so too must the numbe
larisa86 [58]

Answer:

For every 5 campers there are 2 counselers

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with this problem...
    11·1 answer
  • What is the value of y in the equation 2(3y - 6) = 0?
    7·1 answer
  • ...........................................................................................
    5·1 answer
  • Somone explain this question to me ? And help me do it
    15·1 answer
  • In a bag of candy, there are 2 cinnamon, 1 butterscotch, and 2 peppermints. What is the probability of randomly selecting a pepp
    9·2 answers
  • Lee peeled 144 oranges in 8 hours. At that rate how many oranges would he peel in 10 minutes?
    9·1 answer
  • What is 4x2 - x + 17 when x = -7?​
    12·1 answer
  • Toni can carry up to 19 lb in her backpack. Her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 2 lb, and her books (b) weigh 4 lb each
    9·1 answer
  • Find each missing measure in the diagram below.
    8·1 answer
  • the price of an item originally priced at $24 was increased by 15%. what percentage decrease will restore it to its original pri
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!