1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
8

I need help finding this ​

Mathematics
1 answer:
zaharov [31]3 years ago
7 0
Because of the exterior angle theorem, 2x + 70 = 4x so to find the x do this equation ... so x would equal 35 degrees and the question is asking for m< XYZ which is 2x and substitute for x so 2(35) is 70 degrees. M
You might be interested in
$4.29 per pound for ham OR 2 pounds of ham for $8.50
uranmaximum [27]

Answer:

8.50 for 2 lb of ham is corecct it is less

Step-by-step explanation:do 4.29+4.29 which eqauls8.58

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Item 4<br> Write the word sentence as an inequality.<br><br> A number b is at least −3.
never [62]

Answer:  b≥-3

Step-by-step explanation:

at least means that it's great or equal than -3.

b≥-3

7 0
3 years ago
What is the sign of the product (−4)(2)(−3)(6)?
lana [24]

Answer:

The sign would be positive.

The answer would be 144.

Step-by-step explanation:

Note that there are two negative numbers and two positive numbers:

positive x positive = positive answer.

negative x negative = positive answer.

Solve:

(-4) * (-3) = 12

2 * 6 = 12

12 * 12 = 144

144 would be your answer.

~

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!! Find m (angle) LMN
bagirrra123 [75]

Answer:

108°

Step-by-step explanation:

hii!

lmn would be equal to 85 plus 23.

this is because those angles both make up the big angle lmn, so the answer is 108 degrees.

hope this helped you :)

4 0
3 years ago
Which of the following expressions could be used to represent "the difference between -17 and -8"?
DanielleElmas [232]
-17 -(-8) should be the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the correct answer for this?
    14·2 answers
  • Need some help! With any of the questions
    9·1 answer
  • Round 88.35 to the nearest ones
    15·2 answers
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • What is the value of the expression below when z = 8 and w=<br> = 8?<br> 2z + 7w
    10·2 answers
  • Consider the following system of linear equations: Instructions: Solve the system by reducing its augmented matrix to reduced ro
    12·1 answer
  • A bakery makes 7 kinds of pastry. just sip Awhile cafe ordered 99 of each kind of pastry. How many pastries in total did just si
    12·2 answers
  • What is the surface area, in square millimeters, of the solid? You don’t have to show work, just tell me the answer
    15·2 answers
  • Https://brainly.com/question/19057122 HELP WITH THIS MATH COPY AND PASTE
    10·1 answer
  • Help please I don’t understand
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!