1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
9

if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo

kie? ​
Mathematics
1 answer:
pogonyaev3 years ago
3 0

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

You might be interested in
What is the median of the data (180,175,163,186,153,194,198,183,187,174,177,196,162,185,174,195,164,152,144,138,125,110)
allsm [11]
Put them in order from smallest to largest
110, 125, 138 , 144, 152,153,162, 163,164, 174, 174, 175, 177,180,183,185, 186,187, 194,195, 196,198

median = (174 + 175 )/2 = 174.5

answer
174.5


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A) Write down the inequality for x that is shown on this line.
stiv31 [10]

Answer:

a. x<3

b. 3,4,5,6

c.x>6

8 0
3 years ago
Miller has a painting that is 4 ft by 8 ft. What will the dimensions of the painting be if he scales it down by a factor of one-
hram777 [196]
1 ft by 2 ft I believe
4 0
3 years ago
Please answer correctly !!!! Will mark brainliest !!!
Gala2k [10]

Answer:d

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations for y. x - 5y = -6 and x + 2y = 8
wlad13 [49]

rdgfghjnkhbgfdsADZxfcghbjkl;

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 1. What Asian country's flag has the MOST colors? *
    9·2 answers
  • Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night later she gave two to each of her friends she on
    13·1 answer
  • The price of an item is $21.75. You give the cashier a $20 and a $10 bill. What is the change?
    14·2 answers
  • Which expression has the greater value? Justify your answer. −8 + 3 −8 × 3
    15·1 answer
  • PLEASE I NEED HELP WITH MATH HW WITH EXPLANATION!!! <br> Question: Find the value of the varible
    11·1 answer
  • What is 9 2/7 simplified
    11·2 answers
  • 3)<br> What is the range of this function?
    9·1 answer
  • Which inequality describes all the solutions to 5(3-X) &lt; -2x + 6 ?
    12·1 answer
  • 2) A car travels 100 km with 7.4 liters of gas. How much gas<br> is required for a 1322 km trip?
    5·1 answer
  • Anybody please Hrd can u sole this pleaseeeeeeeeeeeee. soon ASAP...​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!