x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of blueberries = $1.75
Cost of one pound of apples = $2
Total worth = $89.50
Total sold = 46 pounds.
Let,
x be the pounds of blueberries sold.
y be the pounds of apples sold
According to given statement;
x+y=46 Eqn 1
1.75x+2y=89.50 Eqn 2
x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.
Keywords: linear equation, variables
Learn more about variables at:
#LearnwithBrainly
Answer:
The answer would be N+X=900
Step-by-step explanation:
Answer:
John is 21 and bill is 15
Step-by-step explanation:
The yoga class ends at 8:25
To find this answer, we need to multiply 3.57 by 12.

Therefore, 12 planks will cost $42.84.