<span>8 Pamela is shopping for bottled water at the supermarket. Which is the best buy?
A 1 2-liter bottle for $0.89
1 liter = .89 /2 = $0.445
B 3 1-liter bottles for $1.50
</span> 1 liter = $1.50/3 = $0.50<span>
C 24 0.5-liter bottles for $5.25
</span>1 liter = 5.25 / 12 = $0.4375<span>
D 36 0.25-liter bottles for $4.75
</span>1 liter = $4.75 / 9 = $0.53
answer best buy is C 24 0.5-liter bottles for $5.25
<span>
9 Stuart is buying a pair of jeans that regularly cost
$40. They are on sale for 20% off. If the tax rate
is 8%, what is the sale price of the jeans including
tax?
$40 x 0.80 = $32
$32 x (1.08) = $34.56
answer is
B $34.56
10 Tamika works in a shoe store and is paid a 12%
commission on her sales. In January her sales total
was $3740. To the nearest dollar, how much did
Tamika earn in commission for January?
$3740 x 0.12 = $448.80 = &449
answer is
B $449
</span>
I’m guessing it’s 700.
find 10% which is 1400 then half it to get 5%
Answer:
500 liters
Step-by-step explanation:
P=k/V
10=k/150
1500=k
k=1500
3=1500/V
3V=1500
V=500
C

$12
If the cost c is at least $12 then it could be equal to 12, or could also be a cost greater than $12. So, c is greater than or equal to 12, expressed as <span>c

$12</span>
16 Feet because 15 divided by 3 is 5 then you add 3+3+5+5