350/20 = unit rate
350/20 = 17.5 or 17 and 1/2
17.5 miles per one gallon
875/17.5 = 50 gallons
Answer: 50 gallons of gas
Answer: $75
Step-by-step explanation: First he bought tires for 45.00 dollars - later sold it as 65.0 dollars.
=> 65 - 45 = 20 dollars is his profit
he brought 3 rims for 85 dollar - then later sold it as 126 dollars
=> 126 - 85 = 41 dollars
He bought headlight for 5.00 dollars then sold it later for 15 dollars.
=> 15 - 5 = 10 dollars
Total expenses
=> 134
Total amount sold
=> 209
Profit => 209 - 134 = 75 dollars
Answer:
what number do you want to "Multiply by 3, then subtract 4."
Example:
(12 x 3) - 4
36 - 4 = 32
Answer:
circumference = 97.34
Step-by-step explanation:
circumference = diameter x Pi
31 x 3.14 = 97.34 inches