1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
5

What is the equation of the line that passes through the point (-4, 6) and

Mathematics
1 answer:
mezya [45]3 years ago
6 0
6= - 5/4 (-4) +b
6=-5+b
11=b
y=-5/4+11
You might be interested in
For each equation determine whether it is linear.
Elan Coil [88]
The only linear equation is choice d
8 0
3 years ago
A store advertises 15% off an item that regularly sells $300. How is a 15% discount similar to a 15% decrease? Explain.
Kobotan [32]
Both a discount and decrease will make the cost the same which is $225 for the object. I think that's what your asking. I'm sorry if it is not that helpful.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
On Tuesday Wilbur bought 5 hats. On Wednesday half of the hats he had were
DochEvi [55]
Yes that’s correct

14 x 2 =28

28 - 5

=23
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
for the party,the chef makes a large cake using 325 grams of flour ,137 grams of butter ,0.53 kilogram of sugar and 0.5 kilogram
Rom4ik [11]

Answer:

1.492 kg

Step-by-step explanation: 0.5kg+0.53kg=1.03kg=1030grams

1030grams+325grams+137grams=1492 grams

1492/1000=1.492kg

<h2>PLEASE MAKE ME BRAINLIEST!!!</h2>

7 0
4 years ago
Which inverse operation should be performed first?: m = 7 = 32.
Mumz [18]
The answer is multiplication
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the probability of drawing yellow marble followed by a red marble from a bag containing 12 yellow marbles, 16 red marble
    11·1 answer
  • three vertices of a rectangle abcd are A(3,1) B(-3,1) and C(-3,3). find the fourth vertex and the area of the rectangle​
    10·2 answers
  • Which is the best estimate for this<br><br> 4/5% of 192
    6·2 answers
  • Hello there can you please help me posted picture of question
    13·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    5·2 answers
  • You need to multiply n by a power of 10 to help you find the fraction?
    13·1 answer
  • Celeste wants to have her hair cut and permed and also go to lunch. She knows she will need $68. The perm costs twice as much as
    10·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • 15 POINTS‼️‼️‼️<br><br> Part B: Solve for x. Show your work.
    10·1 answer
  • Find the distance between the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!