1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
2 years ago
11

Doy 35 puntos al que me responda esto bien pero una persona que sepa plissss ​

Mathematics
2 answers:
ivolga24 [154]2 years ago
7 0

Answer:

7,8 y 10 adiós amigo esa es la respuesta que necesita

Step-by-step explanation:

Tatiana [17]2 years ago
3 0

7,8 y 10 adios amigo esa es la respuesta que necesitas

You might be interested in
Divide Rs 8100 for three persons in the proportion of 2:3:4​
Andru [333]

Step-by-step explanation:

Money = Rs 1800

Ratio = 2:3:4

1st Person = 2x

2nd Person = 3x

3rd Person = 4x

X = ?

2x + 3x + 4x = 1800

9x = 1800

X = 200

1st Person = 2x = 2×200 = <u>Rs 400</u>

2nd Person = 3x = 3×200 = <u>Rs 600</u>

3rd Person = 4x = 4×200 = <u>Rs 800</u>

7 0
2 years ago
For the following exercises, find (f ∘ g)(x) and (g ∘ f)(x) for each pair of functions.
Rufina [12.5K]

Answer:

The value of $(f \circ g)(x)$ is 17-18x and $(g \circ f)(x)$ is -7-18x.

Step-by-step explanation:

It is given in the question functions f(x) as 3x+2 and g(x)=5-6x.

It is required to find $(f \circ g)(x)$ and $(g \circ f)(x)$.

To find $(f \circ g)(x)$, substitute g(x) for x in f(x) and simplify the expression.

To find $(g \circ f)(x)$, substitute f(x) for x in g(x) and simplify the expression.

Step 1 of 2

Substitute g(x) for x in f(x) and simplify the expression.

$$\begin{aligned}&(f \circ g)(x)=f(5-6 x) \\&(f \circ g)(x)=3(5-6 x)+2 \\&(f \circ g)(x)=15-18 x+2 \\&(f \circ g)(x)=17-18 x\end{aligned}$$

Step 2 of 2

Substitute f(x) for x in g(x) and simplify the expression.

$$\begin{aligned}&(g \circ f)(x)=g(3 x+2) \\&(g \circ f)(x)=5-6(3 x+2) \\&(g \circ f)(x)=5-18 x-12 \\&(g \circ f)(x)=-7-18 x\end{aligned}$$

5 0
1 year ago
PLEASE HELP!! I WILL MARK YOU BRANLIEST! THANKS :)
Ostrovityanka [42]

Answer:

its b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
in 1990, the value of a home is $170,000. Since then, its value has increased 5% per year. what is the approximate value of a ho
Gwar [14]

value of home in 1991= 105% of 170000

value of home in 1992= 105%×105% of 170000

value of home in 1993= 105%×105%×105% of 170000

=$196,796.25

3 0
3 years ago
Sam rolled a die 75 times. On 39 of those rolls, he had a 6. Which statement is TRUE when the probabilities are compared?
svetlana [45]

Answer:

D)The experimental probability is greater than the theoretical probability

Step-by-step explanation:

Given:

75 times a die is rolled out of 39 times it got 6

To Find :

Which statement is true?

Solution:

The theoretical probability is given by the ,

Pt=No.of favorable outcomes/Total outcomes

Here favorable is getting 6 on the die

so how many times we can get 6 =1 time

Total outcomes =6

Pt=1/6

Pt=0.1667

Now for

The experimental Probability ,

Pe=Number times that event occur /Total no of trails

Here 39 times we get 6 and total no trails are 75

Pe=39/75

Pe=0.52

Hence we can say that Pe>Pt.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a batch of 890 calculators, 12 were found to be defective. What is the probability that a calculator chosen at random will be
    13·1 answer
  • Gregory’s taxable income last year was $65,750. According to the tax table below, how much tax does he have to pay if he files w
    8·2 answers
  • the coordinates of the endpoints of AB are A (-8, -2) and B(16,6). Point P is on AB what are the coordinates of point P such tha
    11·1 answer
  • a tram moved downward 15 meters in 5 seconds at a constant rate. what was the change in the team's elevation each second?​
    6·1 answer
  • Find all the factors of 73 prime or composite
    14·1 answer
  • Use the data to create a scatter plot.
    15·1 answer
  • A box contains five balls numbered 1, 2, 3, 4, 5. Three balls are drawn randomly at the same time from the box.
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to the expression below? (m+3/m^2-16)/(m^2-9/m+4)
    13·2 answers
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • What is the slope of the line?​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!