Answer: $3 per pound
Step-by-step explanation:
Since Carson buys 4 pounds of peaches for $12, you can find the value of one pound by dividing 4 by 4. You must also divide the 12 by 4. In conclusion, you pay $3 per pound.
Ok so you would just take the two fractions and simply if needed and that the answer!
Step-by-step explanation:
x = -2
x = -8
please follow me
Answer:
5L/2 < 100
Step-by-step explanation:
Let's get started!
Let :
⇒ Length = L
⇒ Width = L/4
It mentions the perimeter must be less than 100 inches.
Perimeter Formula :
<u><em>Perimeter (Rectangle) = 2(Length + Width)</em></u>
Then, the inequality formed will be :
⇒ 2 (L + L/4) < 100
⇒ 2 (5L/4) < 100
⇒ 10L/4 < 100
⇒ 5L/2 < 100
Answer:
81 square metres is right anser follow me plse