1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
7

Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.

Mathematics
1 answer:
eimsori [14]3 years ago
6 0

1. use sin

inverse of sin(44/57) = 50.5 ---> 51°

2. use tan

inverse of tan(6/8) = 36.8 ---> 37°

3. use cos

inverse of cos(20/31) = 49.8 ---> 50°

4. use sin

inverse of sin(37/58) = 39.6 ---> 40°

You might be interested in
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
hodyreva [135]

Answer:

16a^2b^4

Step-by-step explanation:

<u>GCF= Greatest Common Factor</u>

Given a polynomial, the GCF is the largest polynomial that will divide evenly into that polynomial.

The polynomial is

16a^4b^4 + 32a^3b^5 - 48a^2b^6

First, we find the GCF of the coefficients:

16, 32, 48

Since 32 and 48 are multiples of 16, 16 is the GCF of the coefficients.

Now we select all the repeating variables with their smallest exponent:

a^4, a^3, a^2.\ GCF= a^2

b^4, b^5, b^6.\ GCF=b^4

The GCF of the polynomial is

\boxed{16a^2b^4}

7 0
2 years ago
The center on the basketball team scored 19 of the team’s 98 points. What percent of the points did he score?
Vesnalui [34]
19/98=.1938= 19.38% of the points
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one of the following examples represents a proper fraction?
meriva
D.
This is because:
8/8 rounds up to a whole number and 12/9 and 3/2 are improper fractions as the numerator (top number) is more than the denominator (bottom number)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
Natali [406]

Answer:

$1.94 per square inch

8 0
3 years ago
A dairy made 97.01 ounces of yogurt. Then a local market bought 84 ounces of the yogurt. How much yogurt does the dairy have lef
antiseptic1488 [7]
13.01 ounces are left
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following best describes the solutions to the inequality shown below?
    14·1 answer
  • &gt;&gt;&gt; The equation T^2 = A^3 shows the relationship between a planet’s orbital period, T, and the planet’s mean distance
    10·2 answers
  • Last year the total snowfall was 13.6 inches in Dec. 23.8 inches in Jan. 31 inches in Feb. What was the average snowfall for tho
    10·1 answer
  • At 8:00 am, it is 10 degrees outside. 12 hours later at 8:00 pm, it is -20 degrees outside. What is the difference in temperatur
    14·1 answer
  • A student finds the slope of the line between (8,17,) and (1,4) she writes 17-4/1-8 What mistake did she make?
    7·1 answer
  • Find the simple interest and the total amount after three years.
    12·1 answer
  • RECEIVE 50 POINTS FOR THIS!!!!!!!!!! EASY QUESTION
    13·1 answer
  • During a store's closing sale, everything is 65% off. Victors goes into the store to buy a shirt and a pair of pants, and spends
    8·1 answer
  • When A is -3, is b or c greater
    5·1 answer
  • A. Sarah Smartshopper receives ten cents off per gallon on gas for every $100 she
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!