Multiply 8km/h by 4h. You will get 32 km
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Answer:
just add 8+8+8 until you get to the number u want/need and the same with 7. Or you can multiply.
8x1=8
7x1=7
8x3=24 (8+8+8=24)
7x3=21 (7+7+7=21)
etc.
Hope it helps!
Answer:
y=-2/3x-1
Step-by-step explanation:
Answer:
Monday: 5x + 14
Tuesday: Average is about 55.77 and Median is 56
Step-by-step explanation:
To combine like terms means to add or subtract the terms with similar variables. So I did as such to find the answer.
24 - 10 = 14 and 7x - 2x = 5x
The average is found by dividing the sum of all values in the list by the number of list options. The median is the value found in the middle of the list.