1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
5

- The Fun Guys game rental store charges an annual fee of $5 plus $5.50 per game rented. The Game Bank charges an annual fee of

$17 plus $2.50 per game rented.
Write an equation in y=mx+b form describing the total cost to rent x games at each store.
Fun Guys:
Game Bank: ​
Mathematics
1 answer:
Elena L [17]3 years ago
4 0
Fun guys: 5.50x + 5
Game Bank: 2.50x + 17
You might be interested in
...............................This:
pychu [463]
Y=1/2x+2 because 1/2 is the slope and 2 is the y-intercept
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please explain how to do this im confused
Anit [1.1K]

Answer:

70° , 70°

Step-by-step explanation:

The 2 angles are corresponding and are congruent, then

23x + 1 = 4 + 22x ( subtract 22x from both sides )

x + 1 = 4 ( subtract 1 from both sides )

x = 3

Then the angles are

23x + 1 = 23(3) + 1 = 69 + 1 = 70°

4 + 22x = 4 + 22(3) = 4 + 66 = 70°

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls someone help idk
tino4ka555 [31]

Answer:

first one c and the second on b

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Without using the formula, work out the gradient of the graph shown.
Harman [31]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Katie has these 2 boxes shaped likerectangular prísms. How do the volumes of the two bones compare?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

Box 2 has 3 times the volume of Box 1....

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the simplified form of each expression?<br><br> 5(14 - 2)^2 ÷ 2
    13·1 answer
  • A system is composed of 5 components, each of which is either working or failed. Consider an experiment that consists of observi
    13·1 answer
  • How do you do this math Question
    10·1 answer
  • We generally report a measurement by recording all of the certain digits plus​ ______ uncertain​ digit(s).
    14·1 answer
  • Evaluate the expression if a = 4, b = 7, and c = 9. what does ac + b =
    6·1 answer
  • What is the best buy 6 oz for $0.90, 10 oz for $1.10 or 16 oz for $1.44
    11·2 answers
  • DIG DEEPER At a restaurant, when a customer buys 4 pretzels, the fifth pretzel is free. Soft pretzels cost $3.90 each. You order
    14·1 answer
  • The width of a rectangle painting is 3 in. more than twice the height. A frame that is 2.5 in. wide goes around the painting.
    14·1 answer
  • On a coordinate plane, 2 right triangles are shown. The first triangle has points A (negative 1, 3), B (negative 1, 1), C (3, 1)
    7·1 answer
  • Aaron is helping his uncle plant an apple orchard. After picking up a truckload of trees, they plant 12 of them. The next day, t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!